Visuomenė ir kultūra


Visuomenė ir kultūra. Kas yra kultūra? Šiuolaikinėje kultūros sampratoje išsiskiriamos dvi tarpusavyje susijusios kryptys. Talcottas Parsonsas. Claude’as Lévi-Strauss’as. Visuomenė be kultūros?. . Kultūra be visuomenės? Kas užtikrina kultūros perimamumą, t. y. perdavimą iš kartos į kartą? Socializacijos esmė –. ji formuoja žmogų, kaip visuomenės, kuriai jis priklauso, narį. Socializacijos rūšys. Kultūros sudėtinės dalys. Materiali kultūra. Nemateriali kultūra. Nauja IT kartos “Smile” simbolių kalba. Įsitikinimai, stereotipinės ir ideologinės nuostatos. Vertybių konfliktas. Normos reiškia elgsenos taisykles, atskleidžiančias ar įkūnijančias kultūros vertybes. Sankcijos - atlygis už paklusimą normoms bei suderinamumą arba bausmė už nukrypimą nuo normų. Kultūrų vienovė ir įvairovė. Išskiriamos trys nuostatos kultūrų įvairovės atžvilgiu. Kultūros vidinė įvairovė. Dominuojanti kultūra – tas socialinės normos. Subkultūros – kultūroje egzistuojantys savotiški gyvensenos būdai ir socialinio elgesio standartai. Kontrkultūra – tai priešiška dominuojančiai kultūrai subkultūra.


Lot. k. cultura – įdirbimas, auginimas, tobulinimas. Dabartine reikšme sąvoką kultūra imta naudoti XVIII a.

Šiuolaikinėje kultūros sampratoje išsiskiriamos dvi tarpusavyje susijusios kryptys:.

Funkcionalistinė, kurios atstovas JAV sociologas Talcott Parsons (1902-1979 ). Antropologinė, atstovaujama prancūzų antropologo Claude Lévi-Strauss (1908 – 2009).

Kultūra yra viena iš visuomenės posistemių, tačiau kuri realiai reguliuoja visas kitas ir duoda rėmus mūsų gyvenimui. Kultūra skiriasi iš kitų visuomenės socialinės veiklos elementų tuo, kad ji yra perduodama iš vienos socialinės veiklos sistemos kitai (per ugdymą ir kitus visuomenės švietimo būdus).

Kultūra – simbolinės komunikacijos sistema, kuri neapsiriboja vien tik verbaline komunikacija, bet ir ženklina gamtą kaip žmonių pasaulį. Kultūra transformuoja žmonių, kaip biologinių ir socialinių būtybių, gyvenimą, pakeldama jį į aukštesnės tvarkos lygmenį.

Simboliai, kalba, įsitikinimai, nuostatos, vertybės, normos, sankcijos.

Dominuojanti kultūra – tas socialinės normos, idėjos, vertybės ir elgsenos būdai, kurie yra toleruojami ir priimtini didesnei visuomenės narių daliai.

  • Kultūra Skaidrės
  • MS PowerPoint 305 KB
  • 2016 m.
  • 29 puslapiai (709 žodžiai)
  • Miraza
  • Visuomenė ir kultūra
    10 - 4 balsai (-ų)
Visuomenė ir kultūra. (2014 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/visuomene-ir-kultura.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 04:20
×