Visuomenės pokyčiai


Kokie gali būti visuomenės pokyčiai. Galimos rašinio temos. Mindaugas Radušis. Bendruomeniškumas keli psichologiniai bruožai“. Ignas Vidmantas Lietuvą išgelbės bendruomeniškumas. Bendruomeniškumas - nykstantis reiškinys? Funkcionali vietos bendruomenė kaip pilietinės visuomenės pagrindas. Mecenatai Lietuvoje – nevertinama retenybė? Vokietija Graikijai neprireiks naujos paramos. VU studentas V. Sinica tautiškumas išlaiko žmogų realybėje. Tautiškumo problemos globalėjančiame pasaulyje. Odeta Jundo. Emigracija – tai nutautėjimas. Ar tikrai? Tačiau visą tą laiką mūsų šeima nenutolo nuo Lietuvos. Lietuvių emigracija baisu ne jos mastai, bet nutautėjimas. Literatūros kūriniai (iš privalomų kūrinių sąrašo), kuriuos galime sieti su šia tema. Papildoma literatūra.

Jonas Radvanas (renesansas, XVI a.) -  Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės poetas, evangelikas, reformatas.

Kūrybos temos: meilė bei įsipareigojimastėvynei, tautinė tapatybė, santykis tarp asmens ir gamtos, pasiaukojimas.

Dangiškomtemom rasa kūriniuose pavaizduoja mėnulį,/ saulės slinkimą dangum ir padangių erdves, vandenynus/ ir kitados ištisai negyvenamos žemės gynimą.

Kūrybos temos: meilė bei įsipareigojimas tėvynei, tautinė tapatybė, tikėjimo tema.

„Postilės“ sandara ir meninis jos apipavidalinimas rodo, kad LDK kultūros internacionalumą, jos kultūrų ir skirtingų tautų sambūvį.

Mikalojus Daukša buvo Krakių klebonas, nuo 1592 m. kunigavo Betygaloje. Žemaičių vyskupas administratorius.

Kūrybos temos: žmogaus dora, saikas, tikėjimo bei dvasinio pasaulio turtingumo tema

M. K. Sarbievijus gyveno baroko epochoje. Jos metu siautė karai, maras, todėl ir gyvenime, ir literatūroje buvo aktuali mirties, laikinumo tema.

Baroko epochai būdingos netvarumo, laikinumo, mirties, likimo temos. Baroko šūkis yra „Atsimink, kad mirsi.“ Tai atsispindi ir M. K. Sarbievijaus kūryboje.

Kūrybos temos: tautinė tapatybė, santykis tarp tautos ir gamtos, darbo etika, žmogaus dora, socialinis teisingumas, saikas, tikėjimo tema.

K. Donelaitis buvo pietistas – stengėsi stiprinti asmeninį žmogaus pamaldumą, jo jausminį ryšį su Dievu. Jis buvo liuteronų kunigas.

Kūrybos temos: meilė tėvynei, žmogaus dora, individo santykis su kitu, socialinis teisingumas, gyvenimo pilnatvė, laimės sąvoka, meilė, jauno žmogaus siekiai, žmogaus orumas, asmens vienišumas.

Romantizmas turėjo įtakos visuomenės gyvenimui. Buvo vertinamos dvasinės vertybės. Iškeliamas nuoširdumas, žmogiškumas, tyrumas ir meilė. Romantizmas iškėlė emociją, tapo svarbūs jausmai, ryšys. Žmogus gilinasi per jausmus, kad suprastų ne tik save, bet ir kitus, pasisemtų patirties.

Autorius išgyveno skaudžią širdies dramą – jo mylima MarilėVereščiak ištekėjo už turtingo grafo L. Putkamerio.

Antanas Baranauskas (romantizmas, XIX a.) - Lietuvos poetas, kalbininkas, Seinų vyskupas.

Kūrybos temos: meilė tėvynei, ryšys tarp asmens ir gamtos, dvasinio pasaulio turtingumas, įsipareigojimas tėvynei, tikėjimo tema.

Iš A. Baranausko dienoraščių matyti, kaip jis nuo pat vaikystės mėgo gamtą. Jo dienoraštyje kiekvieno mėnesio gamta.

Poetą stipriai veikė Romantizmo idėjos (kūryboje skelbiamos nepriklausomybės ir patriotizmo idėjos, idealizuojama gamta, vyrauja daug simbolių)

Kūrybos temos: meilė bei įsipareigojimas tėvynei, tautinė tapatybė, darbo etika, žmogaus dora, pasiaukojimas, jauno žmogaus siekiai.

V. Kudirka rašė spaudos draudimo metais (1963 - 1904 m.), savo darbais jis prisidėjo prie lietuvių kalbos išsaugojimo.

Kūrybos temos: meilė bei įsipareigojimas tėvynei, sąžinė, žmogaus dora, individo santykis su kitu, laimės sąvoka, tikėjimo tema, meilė, dvasinis pasaulio turtingumas, asmens vienišumas.

Rašydamas Vaižgantas nevengia žerti kritikos lietuvių tautai, jis išryškina lietuviško kaimo bendruomenės ydas, tokias kaip nevalingumas, tingumas ar veidmainystė. Tačiau tarp daugybės lietuvininkų ydų, tarsi deimančiukai žiba gerosios jų savybės. Vaižgantas ieško ne žmogaus be trūkumų, o tobulumo kiekviename asmenyje.

Šatrijos Ragana (modernizmas, neoromantizmas, XIX-XX a.) - pradžia, lietuvių rašytoja, mokytoja, katalikybės, demokratijos puoselėtoja, Lietuvos patriotė.

Kūrybos temos: individo santykis su kitu, tikėjimo tema, meilė, šeima, dvasinio pasaulio turtingumas, asmens vienišumas.

Marija Pečkauskaitė stengėsi apriboti savo poreikius, kad tik galėtų ką nors sušelpti tiems, kam to labiausiai reikėjo.

Vaizduodamas dramatiškose aplinkybėse atsidūrusius herojus, kurie atkakliai siekė savo tikslo, V. Krėvė žadino užguitos tautos žmonių pasitikėjimą savimi.

Kūrybos temos: žmogaus santykis su kitu, dvasinio pasaulio turtingumas, meilė, gyvenimo tikslas, žmogaus orumas, teisingumas, gyvenimo pilnatvė, asmens vienišumas.

  • Lietuvių kalba Konspektas
  • Microsoft Word 124 KB
  • 2014 m.
  • 24 puslapiai (5789 žodžiai)
  • Eglė
  • Visuomenės pokyčiai
    10 - 7 balsai (-ų)
Visuomenės pokyčiai. (2014 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/visuomenes-pokyciai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 11:16
×