Visuomenės požiūris į GMO


Įvadas. Tyrimo metodika ir rezultatų analizė. Išvados. Galimi patobulinimai. Naudota literatūra. Priedai. Lent. 1 Žmonių nuomonė apie GMO. Lent. 2 Santykis tarp požiūrio ir GM produktų vartojimo. Lent. 3 GMO kenksmingumo įvertinimas.

Pastaraisiais metais vis dažniau tenka girdėti apie genetiškai modifikuotus organizmus maisto produktuose. Apskritai, genetiškai modifikuoti organizmai (GMO) – tai organizmai, kurių genetinė medžiaga yra dirbtinai pakeista naudojant genų inžinerijos technologijas. Taigi, genetiškai pakeistiems javams, daržovėms, ar vaisiams nereikia ypatingų auginimo sąlygų ir priežiūros, jie atsparūs kenkėjams, be to, gali kur kas ilgiau išsilaikyti tam tikroje temperatūroje bei nesugesti. Tokiais, genetiškai pakeistais, maisto produktais prekiauti pradėta maždaug prieš 20 metų, o masiškai pardavinėjama apie dešimtmetį. Ir kas svarbiausia, šių produktų parduodamas kiekis su kiekvienais metais ir toliau didėja. Šiandien GMO vartojami visame pasaulyje: tiek trečiojo pasaulio skurdo išalintose šalyse, tiek turtingose valstybėse. Problema yra ta, jog iki šiol niekas tiksliai negali pasakyti genetiškai modifikuotų organizmų teikiamos žalos, kaip jie ateityje paveiks žmonių imuninę, genetinę sistemas, ar nesukels naujų nesustabdomų ligų, ar nesukels negrįžtamos žalos gamtos pasauliui. Juk šių, genetiškai pakeistų sudedamųjų dalių, yra visur: vaisuose, konditerijos gaminiuose, prieskoniuose, žuvų, daržovių ir mėsos konservuose, saldumynuose ir net sultyse. Norint išvengti to, visada būtina skaityti etiketes. GMO tema, mano nuomone, kelia vis didesnį visuomenės susidomėjimą bei provokuoja aršias diskusijas tarp kompetetingų šios srities specialistų: mokslininkų, aplinkosaugininkų bei seimo narių. Tuo tarpu visuomenė lieka nuošalyje ir tik karts nuo karto yra informuojama. Norėdama išsiaiškinti ką apie GMO žino mano aplinkoje esantys paprasti studentai, atlikau tyrimą, kurio duomenis tuoj išanalizuosiu.

Darbo tikslas: remiantis tyrimo duomenimis išanalizuoti žmonių požiūrį į genetiškai modifikuotus organizmus.

Darbo uždaviniai:

Išsiaiškinti visuomenės nuomonę apie genetiškai modifikuotus organizmus.

Išanalizuoti gautus tyrimo apie genetiškai modifikuotus organizmus rezultatus.

Apibendrinti apklausos rezultatus.

Tyrimo objektas – visuomenės požiūris į genetiškai modifikuotus organizmus.

Šių – 2013-ų metų lapkričio pirmąją savaitę atlikau nuomonės tyrimą tarp studentų dėl genetiškai modifikuotų organizmų mūsų kasdieniuose maisto produktuose. Pasirinkau šiuo metu bene populiariausią tyrimo metodą – internetinę apklausą, nes tai lengvas bei greitas būdas anonimiškai apklausti žmones bei susidaryti bendrą preliminarų visuomenės požiūrio vaizdą. Apklausoje dalyvavo Lietuvos gyventojai nuo 18-os iki 25 metų. Respondentų imtis – 10 asmenų, iš kurių 70% buvo moterys ir 30% - vyrai. Buvo tikimasi sužinoti ar lytis daro kažkokią tai įtaką asmenų nuomonei apie GMO bei jų vartojimą kasdieniame gyvenime. Taip pat buvo įdomu išsiaiškinti kokiam GMO vartojimui žmonės pritaria (jeigu pritaria) Lietuvoje. Atlikusi apklausą, naudodamasi kompiuterine SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programa apdorojau tyrimo duomenis bei išanalizavau gautus rezultatus.

  • Maisto technologija Analizė
  • Microsoft Word 169 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2377 žodžiai)
  • Universitetas
  • Neturiu
  • Visuomenės požiūris į GMO
    10 - 4 balsai (-ų)
Visuomenės požiūris į GMO. (2015 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/visuomenes-poziuris-i-gmo.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 22:37
×