Visuomenės vaidmuo sprendžiant aplinkosaugines problemas


Įvadas. Aplinkosauga. Orhuso konvencija. Orhuso konvencija Lietuvoje. Aplinkosaugos judėjimai ir nevyriausybinės organizacijos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Aplinkosauga, kaip mokslas, atsirado gana nesenai. Nuo pat žmonių atsiradimo, mes buvome linkę daugiau imti nei duoti. Šitokios mąstymo pasekmės mes galime pamatyti tiesiog apsidairydami aplinkui. Užterštas oras, vanduo, miškų nykimas, dykumėjimas, žmonės, gyvenantys savo paties šiukšlėse. Štai ką mes turime dabar. Žmones visada valdė pinigų ir valdžios troškimas, žmonija nuo pat pradžių neturėjo suvokimo tausoti ir saugoti gamtą ir tai yra viena didžiausių klaidų, kurias tik dabar stengiemės taisyti.

Toliau remiantis Jūratės Markevičienės interviu, neatsitiktinai tiek Orhuso konvencijoje, tiek atitinkamose ES direktyvose yra nustatyta, kad diskusija su visuomene turi būti pradinio etapo, kol dar nėra priimti jokie sprendimai. Juk tik tada galima tartis, kalbėtis dėl įvairių alternatyvų, teikti siūlymus, pasverti visus „už“ ir „prieš“. Paprasčiau ieškoti kompromisinio susitarimo, kai dar nėra pradėta investuoti į projektus. Sprendimai dėl teritorijų planavimo, dėl plėtros reikalauja didelių investicijų. Tačiau pagal Lietuvos teisės aktus pirminiai susitarimai tarp verslo ir valdžios institucijų vyksta už uždarų durų, tylomis priimama nemažai „įvadinių“ (nesvarbu, kad ne visai teisėtų) sprendimų... Ir tik po to, paskutiniame etape, pagaliau pradedama „tartis“ su visuomene. Tuo metu verslininkai jau būna daug investavę, gavę aibę valdžios pritarimų. Ir  staiga, beveik ties plėtros projekto finišu, galutiniame etape, įleidžiama visuomenė, kuri pareiškia, kad viskas buvo neteisingai, netgi neteisėtai padaryta. Taigi matome, kad valstybė nepaiso Orhuso konvencijos, kurioje dar 2008 metais dėl Lietuvos pasakyta, kad visuomenės dalyvavimas paskutiniame, o ne pradiniame sprendimų priėmimo proceso etape neatitinka Konvencijos. Jis prieštarauja ir ES direktyvoms. Lietuva nors ir yra priėmusi Orhuso konvenciją, kuri įpareigoja įtraukti visuomenę į aplinkosaugos organizavimo ir problemų sprendimo sritis, ne visada laikosi šios direktyvos, taip atskirdama visuomenę nuo realių ir svarbių problemų sprendimo būdų. Toks poelgis kelia konfliktus tarp verslininkų, kuriems vyriausybė davė visus reikalingus leidimus, susijusius su aplinkos organizavimu ir visuomenės, kuri priimtus sprendimus sužino ne pirmąjame etape, kaip liepia Orhuso konvencija ir ES direktyva, bet paskutiniame.

  • Aplinka Referatas
  • Microsoft Word 61 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1899 žodžiai)
  • Monika
  • Visuomenės vaidmuo sprendžiant aplinkosaugines problemas
    10 - 9 balsai (-ų)
Visuomenės vaidmuo sprendžiant aplinkosaugines problemas. (2016 m. Balandžio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/visuomenes-vaidmuo-sprendziant-aplinkosaugines-problemas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 04:36
×