Visuotiniai gyventojų surašymai


Galilėjos gyventojų surašymas. Gyventoju kritinis surasymas. Zmoniu surasymo skaidres. Atenu surasymai.

Statistinių surašymų samprata ir metodai. Gyventojų surašymai. Visuotinių gyventojų surašymų metodologija. Išvados. Literatūra. Europoje pirmieji gyventojų surašymai buvo pradėti senovės graikijoje. Yra žinių, kad iv a. Pr. Kr. Atėnuose surašyti visų gyventojų kategorijų suaugę vyrai. Pakankamai tobula gyventojų apskaita buvo vedama ir senovės romoje. Mokesčių reikalams čia nuo v a. Pr. Kr. Buvo atliekami gyventojų surašymai.

Europoje pirmieji gyventojų surašymai buvo pradėti senovės graikijoje. Yra žinių, kad iv a. Pr. Kr. Mokesčių reikalams čia nuo v a. Pr. Kr. Buvo atliekami gyventojų surašymai. Naujajame testamente apie vieną iš tokių surašymų rašoma: anomis dienomis išėjo ciesoriaus augusto įsakymas surašyti visus valstybės gyventojus. Toks pirmasis surašymas buvo padarytas kvirėnui valdant siriją. Taigi visi keliavo užsirašyti, kiekvienas į savo miestą. Taip pat ir juozapas ėjo iš galilėjos miesto nazareto į judėją, į dovydo miestą, vadinamą betliejumi, nes buvo kilęs iš dovydo namų ir giminės (lk 2,1-4).

Epizodinių, palyginti nedidelio masto gyventojų surašymų vyko ir viduramžiais. Tačiau dabartiniu požiūriu tokie gyventojų surašymai dar negali būti laikomi tikrais gyventojų surašymais. Jie nebuvo visuotiniai, nei tobuli metodiškai, nebuvo nurodomas kritinis surašymo momentas , pats surašymo laikas buvo gana ilgas.

Nuo pirmojo modernaus, šiuolaikiško gyventojų surašymo praėjo 210 metų. Jis įvyko 1790 m. Jav ir parodė, kad tais metais jav gyveno 3,9 mln. Žmonių. Pats surašymas krašto gyventojams kainavo 44 tūkst. Dolerių.

Per praėjusius du šimtmečius apie gyventojus buvo sukaupta daug informacijos. Dabar gyventojų surašymai jau apima visus žemės rutulio gyventojus. Labai ištobulėjo gyventojų duomenų rinkimo būdai, pasikeitė surašomų požymių, apibūdinančių gyventojus, sudėtis ir skaičius, pagreitėjo surinktos informacijos apdorojimas, labai išsiplėtė gautų duomenų panaudojimo sritys. Anksčiau gyventojų surašymai buvo daromi gyventojų apmokestinimui ir karo prievolininkų skaičiui nustatyti. Dabar ši informacija plačiausiai naudojama formuojant demokratinių šalių ekonominę ir socialinę politiką.

Gyventojų surašymo metodika gerokai patobulėjo, kai ja pradėjo domėtis tarptautinės statistikos organizacijos ir institucijos: statistikų kongresai (1853-1881), tarptautinis statistikos institutas, tautų lygos statistikos komitetas, specialus jungtinių tautų departamentas. Pokario metais prie jt buvo sukurtos specialios demografinės komisijos atskirų žemynų šalių gyventojų surašymų programoms parengti. Tos nuolatinės komisijos rengė konferencijas, kuriose vyko plačios diskusijos gyventojų surašymo programiniais ir organizaciniais klausimais.

Labai pasikeitė gyventojų surašymo anketų turinys. Pirmieji gyventojų surašymai turėjo labai nedaug klausimų - gyventojų skaičius, jų amžius.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2012 m.
  • 17 puslapių (4199 žodžiai)
  • Kolegija
  • Visuotiniai gyventojų surašymai
    10 - 2 balsai (-ų)
Visuotiniai gyventojų surašymai. (2011 m. Birželio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/visuotiniai-gyventoju-surasymai.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 27 d. 00:45
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo