Vitaminų įtakos, skatinančios protinį darbą, tyrimas


Vitaminu itakos, skatinancios protine veikla, tyrimas. Vitaminu itaka protiniam darbui tyrimas.

Darbo įvadas. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Vitaminai, jų rūšys bei įtaka nervų sistemai. Fosfatidilserinas. Glutamo rūgštis bei jos druskos (glutamatai) 32. 3 Folio rūgštis. B grupės vitaminai. Vitaminas C ir vitaminas H. Gliukozė 62. 7 Antivitaminai. Lietuvoje pardavinėjami vitaminai. Protinis darbas. Protinio darbo formos. Protinio darbo efektyvumas104. 3 Protinio darbo efektyvumo didinimas. Vitaminų įtaka. Hipovitaminozės ir avitaminozės. Vitaminų šalutinis poveikis. Homeopatija. Homeopatijos principai196. 2 Homeopatinių vaistų gamyba. Homeopatinių vaistų veikimas. Gydymas homeopatiniais vaistais. Homeopatiniai vaistai protiniam darbui gerinti. Vitaminai maisto produktuose. Tinkama mityba protiniam darbui gerinti. Mitai ir faktai apie vitaminus. Įdomybės. Vitaminų atsiradimo istorija. Su vitaminų stoka susijusios ligos. Tyrimo apklausa. Tyrimo rezultatai. Darbo išvados. Mūsų nuomonė. Informacijos šaltiniai. Priedai. Apklausos anketa.

Fosfatidilserinas yra natūraliai kūne gaminamas fosfolipidas, esantis ląstelių membranose. Iš visų ląstelės membranos fosfolipidų, šis yra svarbiausias protinei veiklai. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad fosfatidilserinas yra svarbus nervinių impulsų perdavimui neuronuose. Jis reguliuoja sinapsių aktyvumą ir neurotransmiterių perdavimą, taip pagerindamas žmogaus koncentraciją ir atmintį. Nors 2003 metais Jungtinių Amerikos valstijų maisto ir vaistų administracija (United States Food and Drug Administration or USFDA) po įvairių klinikinių tyrimų nustatė, kad fosfatidilserinas mažai kuo susijęs su tokiomis ligomis kaip demencija (beprotystė) arba pažintinė disfunkcija. Jis tik šiek tiek sumažina šių ligų riziką senatvėje. Nepaisant to, pasaulyje gana plačiai paplitę papildai ir vitaminai, kurių sudėtyje yra fosfatidilserino.

Glutamatai yra gausiausia neuromediatorių rūšis nervų sistemoje, sužadinanti impulso perdavimą. Neuronų sinapsėse glutamatai yra saugomi vezikulėse (pūslelėse). Kai į neuroną ateina impulsas, glutamatai išliejami į sinapsės tarpą, ir sekančio neurono receptoriai juos prisijungia ir yra aktyvuojami. Taip yra perduodami nerviniai impulsai. Dėl to glutamatai yra susiję su įvairiomis pažinimo funkcijomis, tokiomis kaip mokymasis ar atmintis.

Jorko universiteto ir Hull‘o Jorko medicinos mokyklos mokslininkai atrado ryšį tarp depresijos ir folio rūgšties sumažėjimo organizme. Ištyrę daugiau nei penkiolika tūkstančių tyrimo dalyvių jie nustatė, kad folio rūgštis ir įvairūs foliantai jaudina noradrenalino ir serotonino receptorius, taip veikdami kaip antidepresantai. Folio rūgšties trūkumas gali padidinti Parkinsono ligos riziką.

Vitamino B1 biologiškai aktyvi forma – tiamino difosfatas (TDP) taip pat svarbus nervų sistemai. Nerviniame audinyje esančio tiamino difosfato reikia neuromediatoriaus acetilcholino sintezei, todėl jis dalyvauja perduodant nervinį impulsą. Kai ilgesnį laiką gaunamas nepakankamas vitamino B1 susergama Beriberio liga, kuri labiausiai pažeidžia nervinį audinį. Viena iš pažeidimo priežasčių – sutrikęs gliukozės skaidymas, audinių, ypač nervinio audinio ląstelių, aprūpinimas ATP, pablogėjęs nervinių impulsų perdavimas. Galimi nervų uždegimai, psichikos sutrikimai.

B2 (riboflavinas) dalyvauja oksidaciniuose procesuose, ATP gamyboje, dėl to esant vitamino B2 trūkumui, prastėja ląstelių aprūpinimas energija. Pakitimai vyksta nerviniame audinyje, dažniausiai pažeidžiamas mielininis neuronų dangalas, atsiranda nugaros smegenų nervinių ląstelių atrofija.

Vitaminas B3 , dar dažnai vadinamas vitaminas PP arba niacinas dalyvauja psichiką veikiančių hormonų sintezėje. Tai yra didžiausias jo privalumas. Vykstant medžiagų apykaitai iš triptofano gaminasi nervines ląsteles dirginanti medžiaga serotoninas, kuris, patekęs į tam tikras smegenų sritis, reguliuoja mūsų miegą bei nuotaiką. Niacinas būtinas energijos gamybai mūsų ląstelėse, nes jo biologiškai aktyvios formos - kofermentai NAD+ ir NADP+, dalyvauja oksidacijos procesuose ir ATP gamyboje. Kai trūksta šio vitamino, didelė dalis su maistu gauto triptofano virsta niacinu. Dėl to ima trūkti serotonino – trinka miegas, silpsta gebėjimas sutelkti dėmesį, prastėja nuotaika, apima baimė, nervingumas ar netgi prasideda depresija, haliucinacijos ar netgi šizofrenija. Esant vitamino B5 trūkumui dažnai pasireiškia pelagra. Gali būti pažeidžiami periferiniai nervai, atsiranda neuritai (nervų uždegimai), galima netgi silpnaprotystė.

Mūsų ląstelėms reikia cholesterolio. Ši riebalinė medžiaga – sudedamoji apsauginių ląstelių membranų dalis; ji sudaro 50proc. lengvai pažeidžiamo nervinių ląstelių mielino sluoksnio arba apvalkalo. Šis apsauginis nervų bei smegenų ląstelių sluoksnis yra riebalingas ir drėgnas. Cholinas reguliuoja jo klampumą ir takumą. Be cholino, cholesterolis genda, pasidaro lipnus ir drauge su žuvusiais baltymais sudaro krešulius. Dėl to į ląstelę patenka mažiau maisto medžiagų. Ląstelė ima nykti. Blogiausia, kai užsikemša mikroskopiniai kanalėliai, kuriais perduodamos mintys, pojūčiai, bei kiti signalai. Mintys tampa neaiškios, apima protinis nuovargis, užmaršumas, liūdesys ar depresija, Kiek kraujyje pagausėja cholesterolio, tiek daugiau žūva smegenų bei nervų ląstelių. Smegenų bei nervų ląstelėse cholinas atlieka dar vieną svarbią funkciją. Jose vyksta medžiagų apykaitos procesai, per kuriuos iš cholino cholinerginėse skaidulose susidaro neutoransmiteriai. Pavyzdžiui, kai reikia sutelkti dėmesį, sukauptasis cholinas verčiamas acetilcholinu, kuris padeda mums mąstyti. Kai trūksta cholino, darosi sunku susikaupti, ilgesniam laikui sutelkti dėmesį. Stokojant cholino, žūva ištisos cholinerginių neuronų bei ląstelių kolonijos. Kartais prasideda Alzheimerio liga, kurios simptomai – visiškas užmaršumas bei asmenybės degradavimas. Šiuolaikiniai neurofiziologai teigia, kad daugeliui vyresnių nei 40 metų Vakarų Europos gyventojų ši liga gresia būtent dėl cholinostokos.

  • Microsoft Word 200 KB
  • 2015 m.
  • 37 puslapiai (8986 žodžiai)
  • Universitetas
  • Indrė
  • Vitaminų įtakos, skatinančios protinį darbą, tyrimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Vitaminų įtakos, skatinančios protinį darbą, tyrimas. (2015 m. Balandžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/vitaminu-itakos-skatinancios-protini-darba-tyrimas.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 17 d. 18:39
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!