Vokietijos įtaka ES


Paveikslėlių sąrašas. Įvadas. Europos sąjunga. Europos sąjungos ekonomiką. Europos sąjungos institucijos. Europos Parlamentas. Europos Vadovų Taryba. Europos Komisija. Europos Sąjungos Taryba. Vokietija. Parlamentas. Vokietijos Prezidentas ir Kancleris. Vokietijos Ekonomika. Vokietijos nauda Europos sąjungai. Vokietijos indelis i ES biudžetą. Graikijos krizės. Vokietijos politikų įtaką ES. Ukrainos Krizė. 5„Europos pabėgėlių“ krizė. Išvados. Literatūros sąrašas.

Kaip žinome, Vokietyje yra pati stipriausia finansiškai Europos sąjungos (ES) valstybė narė, kurioje taip pat gyvena daugiausia žmonių Europoje. Todėl nereikia stebėtis, kad daugelis žmonių būtent Vokietyje laiko ES lyderę, veidu, stiprybės ir stabilumo simboliu. Bet ar kokie žodžiai turi pagrindo? Ar tikrai Vokietyje daro įtaką visai Europai?

Taigi šio darbo tikslas ir yra atsakyti į klausimą ar Vokietyje daro įtaką ES. Norint įgyvendinti šį tikslą reikės susidurti su šiais uždaviniai:

Nurodyti ES ekonomiką ir jos mąstą pasaulyje.

Nurodyti Vokietijos indėlį į ES biudžetą.

Pateigti Vokietijos poziciją Graikijos krizės klausimu.

Paanalizuoti Vokietijos politikų įtaką Europai.

Pateigti Vokietijos poziciją Ukrainos krizės klausimu.

Nurodyti Vokietijos svarbą „europos pabėgėliu“ klausimu.

2014 m. ES užsienio prekybą (paslaugomis ir prekėmis) sudarė 16.5% viso pasaulio prekybos apimčių. Taip užsitikrindama pirmą vietą pasaulyje, aplenkdama JAV (13.8%) ir Kinija (13.0%).

Penki didžiausi ES prekybos partneriai yra: JAV (15.3%), Kinija (13.8%), Rusija (8.4%), Šveicarija (7.0%) ir Norvegija (4.0%). Bendros prekybos pajamos ES yra 3,383,139 mln. eurų. (2014 m. duomenys)

Penkios didžiausios ES tiekėjos yra Kinija (18.0%), JAV (12.2%), Rusija (10.8%), Šveicarija (5.7%), Norvegija (5.0%).

Daugiau kaip 50 % reikalingos energijos ES tenka importuoti.

2014 m. geriausiai eksportuoti prekes ES sekėsi techninės ir mašininės įrangos sektoriuj (41.6%) ir tai sudarė 708,9 mlrd. eurų, antroje vietoje liko chemijos ir su ja susijusios produkcijos sektorius (16.4%) tai sudarė 279 mlrd. eurų.

Yra išskiriamos keturios pagrindinės ES institucijos:

Toliau bus pateikta glausta informaciją apie kiekvieną iš šių institucijų.

Žemiau pateikta stambiausiu Vokietijos įmonių dešimtukas (2014 m.). Kaip žinia šiais 2015 m. pasaulį sukrėtę Volkswagen įmonės skandalas, belieką tik spėlioti kaip jis atsilieps Vokietijai ir kartu visai Europai.

Kaip žinia, Vokietija yra ekonomiškai stipriausia Europos šalis, todėl ji kartais yra vadinamą „Europos pinigine“. Šia metaforą galima pagrįsti antro paveiksliuko duomenimis, iš jų matyti, kad didžiausios ES biudžeto donorės yra Vokietija, Didžioji Britanija, Nyderlandai, Prancūzija, Italija. Vokietijos įnašas sudaro apie 21 proc. viso ES biudžeto, tai yra milžiniškas skaičius. [3]

Tuo tarpų, trečio paveikslėlio duomenys rodo, kad Vokietiją į Europos sąjungos biudžetą įneša kone dvigubai daugiau pinigų negu gauną mainais. Priešinga situacija yra su Lenkija, kuri iš ES gauna kone trigubai daugiau negu įneša. Todėl galimą teigti, kad Vokietijos indėlis į finansus Europai yra be galo didelis ir svarbus. Tačiau Vokietijos įnešamų pinigų kiekių nereikėtų stebėtis, kaip žinia valstybių narių finansinis įnašas į ES biudžetą padalijamas sąžiningai, atsižvelgiant į jų pajėgumus. Kuo didesnė šalies ekonomika, tuo didesnis jos įnašas ir atvirkščiai. [6]

Clive Crook „Bloomberg View“ skyrelio redaktorius savo straipsnyje „Who Made Germany Europe's Boss?“ (šis straipsnis yra apie Graikijos krizę) teigia, kad Vokietija dėl savo dydžio ir ekonomikos tūri būti ES vedlė. Tačiau dangus žino, Europai reikia stipresnio lyderio - bet Vokietija, bent šiuo metu, atrodo prastai kvalifikuota. Jos politiką makroekonomikos, konkrečiai skolos ir defliacijos klausimais neturi jokių perspektyvų. [2]

Šis instituto tyrimas puikiai iliustruoja Vokietijos politikų ekonomikos išmanymą ir rodo, kad tokie politikai gali buti puikiais vedliais, taip prieštaraujant Clive Crook nuomonei.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 221 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3487 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jonas
  • Vokietijos įtaka ES
    10 - 7 balsai (-ų)
Vokietijos įtaka ES. (2016 m. Sausio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/vokietijos-itaka-es.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 21:57
×