Volteras


Volteras – iškiliausias prancūziškosios švietimo epochos atstovas. Šis notaro sūnus įgijo puikų išsilavinimą luji le grano jėzuitų koledže. Voltero pažiūros. Racionalizmas. Natūralizmas. Teisingumo ir kančių palengvinimo etika. Voltero religijos ir proto samprata.

Už karaliaus dvarą bei režimą kritikavusius raštus volteras 1716m. Buvo įkalintas bastilijoje, o vėliau ištremtas į prancūziją. Po sėkmingos jo tragedijos edipas premjeros (1719m. ) tapo mėgstamu rūmų poetu; iš pradžių mėgavosi karaliaus malone, bet vėl kilę nesutarimai privertė emigruoti į angliją. Ten pažino šekspyrą, miltoną. Grįžęs 1729m. Iš anglijos išleidžia keletą veikalų. Didelio pasisekimo susilaukia zairos tragedija ir skandalo – filosofiškieji laiškai dėl aiškios tendencijos prieš religiją. 1733m. Dešimčiai metų pasitraukia į lotaringiją, kur parašė reikšmingiausius savo filosofijos, istorijos bei kultūros istorijos veikalus. Jis priklauso literatūros ir visuomenės kultūros istorijai, tačiau minėtinas ir filosofijos istorijoje. Volteras nebuvo profesionaliai išsimokslinęs filosofas; jis veikiau buvo publicistas, turėjęs filosofinių polinkių ir mėgęs kiek supaprastintai, prieinamu būdu ir gana paviršutiniškai filosofuoti. Savo filosofiniais traktatais jis siekė to paties tikslo kaip ir grožiniais kūriniais: kovoti su tamsa ir skriauda. Jis skelbė gamtotyros kultą ir pats iki senatvės gilino savo gamtamokslines žinias; tačiau jo filosofijos kryptį lėmė ne mokslas, o visuomenės reikmių pajauta; prie tų reikmių jis derino savąjį požiūrį į pasaulį. Volteras buvo aistringas kovotojas už išmintį, žmogaus teises bei religinę toleranciją. Jo publicistinio bei politinio angažavimosi dėka švietimo idėjos tapo itin veiksmingos. Filosofijoje jis, kaip ir daugelis jo amžininkų, pasisavino angliškosios mąstysenos elementus. angliškuosiuose laiškuose volteras giria anglų politikos ir filosofijos pažangumą.

Voltero mąstysena lygiuojasi i loką, o dar labiau niutoną. Jais remdamasis, volteras paskelbia karą dogmatizmui; jis kovoja už žmogaus laisvę. Turėdamas prieš akis tuos du empiristinės pakraipos anglų mąstytojus, volteras kovoja su prietarais, ypač su racionalistinės filosofijos prietarais.

Kritinę nuostatą bet kokios metafizikos atžvilgiu volteras trumpai nusako: beveik kiekvieno metafizikai skirtų knygų skyriaus gale turėtume parašyti dvi raides n. L. , non liquet, neaišku

Ypač griežtai volteras puola religijų dogmatiškumą, įžvelgdamas jame prievartą, persekiojimus ir neteisybę gimdančios netolerancijos šaknis. Didžiumą istoriškai susiformavusių religijų volteras vertina kaip prietarus, kuriuos būtina išsklaidyti protu pagrįstos ir moralę ugdančios religijos vardan. kad dievas yra, matyti iš kūrinijos tačiau jo atributai lieka nepažinti .

  • Microsoft Word 58 KB
  • 2011 m.
  • 4 puslapiai (809 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vaclovas
  • Volteras
    10 - 2 balsai (-ų)
Volteras. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/volteras.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 02 d. 07:07
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo