Votai


Įvadas. Skyrius. votai. Votų samprata, reikšmė. Skyrius. votai kretingos viešpaties apreiškimo švenčiausios mergelės marijos bažnyčioje. Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Interviu su broliu Bernardu Sauliumi Belicku. Šv. Antano altorius ir votai. Šv. Pranciškaus altorius ir votai. Švč. Mergelės Marijos altorius ir votai. Išvados. Literatūra. Priedai.


J. Mulevičiūtė (1999) apibūdina, kad votas (lot. votum – auka, įžadas), asmeninės padėkos, įžado ar prašymo ženklas, dedamas viešoje maldos vietoje, prašant dieviškųjų jėgų pagalbos. Senovės Rytų, antikos kultūrose votas (vazos, urnos, statulos, stelos su prašomo dalyko atvaizdu) buvo kaupiami specialiose šventovių lobynuose. Krikščionių kultūroje votos itin kaip liaudies maldingumo forma. Dažnai tai simbolinės žmogaus kūno dalių (kojos, rankos, akies, galvos, širdies) pavidalo plokštelės iš sidabro, aukso, vario. Jos pritvirtinamos prie ypatingai garbinamo šventojo atvaizdo (paveikslo, skulptūros) arba relikvijų saugojimo vietos (altoriaus, relikvijoriaus). Kai kada votos funkcija suteikiama brangenybėms, ginklams. Italijoje (ypač Pietų) nuo XVIII a. plito votų paskirtį turintys paveikslai.

2 skyrius. VOTAI KRETINGOS VIEŠPATIES APREIŠKIMO ŠVENČIAUSIOS MERGELĖS MARIJOS BAŽNYČIOJE

Interviu vyko 2016 m. lapkričio 06 dieną su broliu Bernardu Sauliumi Belicku, Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelės Marijos bažnyčioje.

- Brolis Bernardas negalėjo tiksliai pasakyti kada atsirado pirmieji votai Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelės Marijos bažnyčioje. Galbūt XIX-XX a.

2. Ar yra registruojamos šios dovanos (kada gauta pirmutinė, paskutinė vota) ?

- Taip yra registruojamos šios dovanos. Anksčiau taip pat buvo registruojamos dovanos, bet tų knygų nebėra, jos yra dingusios. Šiuo metu pirmutinė dovana užregistruota 2011-07-13 ir paskutinė vota gauta 2014-09-19 (1 priedas, 2 priedas, 3 priedas).

3. Gal žinomi votų dovanotojų pasveikimo faktai ? Ar tokie faktai yra fiksuojami, jei fiksuojami, tai kur ?

- Žmonės, kurie nori aprašyti savo pasveikimo faktus, įvairias patirtas malones, jie juos gali aprašyti bažnyčios knygoje.

Šiame darbe aprašiau ir pateikiau pavyzdžių apie tris altorius. Prie Šv. Antano altoriaus yra daugiausia prikabintų votų. O prie Šv. Pranciškaus altoriaus ir Švč. Mergelės Marijos altoriaus taip pat yra kabinami votai, bet jų nėra tiek daug kaip prie Šv. Antano altoriaus.

Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia. (2016). Vikipedija, Laisvoji enciklopedija. [žiūrėta 2016-10-25]. Prieiga per ineternetą: .

Ramonienė, D. (1997). Krikščioniškosios ikonografijos žodynas. Vilnius: Vilniaus dailės akademija.

  • Microsoft Word 8556 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (2584 žodžiai)
  • Universitetas
  • Virga
  • Votai
    10 - 1 balsai (-ų)
Votai. (2017 m. Vasario 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/votai.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 19 d. 04:50
×