Vydūnas apie asmens tobulėjimą


Vydūnas apie asmens tobulėjimą. Viktorija Miklovytė EK. Vydūnas - Vilhelmas Storosta (1868 – 1953). Žmogaus asmenybės augimas. Žmogaus asmenybės augimą Vydūnas skiria į du etapus – kūno ir dvasios augimą. Trečio dvasinio tobulėjimo lygmens žmonės vadovaujasi protu ir išmintim. Žmogus turi subręsti kaip individas. Tikrasis žmoniškumas, anot Vydūno. Kadangi žmogaus esmė yra dvasinės kilmės. Kultūra. Pasak Vydūno, per kultūrą reiškiasi žmoniškumas. Vydūnas išskiria dvejopą kultūros reiškimąsi. Mokslas. Vydūnas teigė, kad šių dienų žmogus kitoks negu senovės – protingesnis. Menas. Meniškoje veikloje žmogaus esmė nelieka asmenybės viduje. Dora. Dora reiškiasi iš žmogaus dvasios-sielos santykio su žmoniško gyvenimo sritimis. Sveikata. Vydūnas rašė, jog žmogus, norėdamas būti sveikas. Anot filosofo. Tikėjimas. Tikyba teikia didžiausią. Savo etinę filosofiją Vydūnas grindė žmogaus dvasine prigimtimi.

Tikrasis žmoniškumas, anot Vydūno, asmenybėje reiškiasi tada, kai joje vyrauja dvasiniai pradai. Tačiau ne kiekviename jie yra pakankamai aktyvūs, ne kiekvienas jaučia poreikį veržtis į dvasios šviesą. Skirtingus sąmoningumo lygius žmonėse sąlygoja tai, kad jie yra nevienodai pažengę dvasinėje savo evoliucijoje.

Meniškoje veikloje žmogaus esmė nelieka asmenybės viduje, o reiškiasi asmenybės vidumi per protavimo, nuotaikos ir kūno gyvumą iki matomo daikto, turinčio menininko esmės požymius. Augalai ir gyvūnai negali kurti meno, nes neturi sąmonės. Nėra menas ir tai, ką žmogus padaro, neįdėjęs savo sielos dalelės, nors ir protaudamas dirbo. Menininko sąmonė yra kita negu paprastų žmonių. Menko žmoniškumo asmens veikalai yra ir menkesnio meniškumo. Būna, kad jie kartais stipriai paveikia iš pradžių, bet nepasilieka ilgam. Tam, kad kūrinys išliktų ilgai atminty, menininko kuriančioji galia turi veržtis iš dvasios - sielos. Kiekvienas menas gimsta iš žmoniškumo esmės, kuri daiktų pasaulyje įsikūnija vaizdais ir įvairiais pavidalais.

  • MS PowerPoint 14 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (1013 žodžiai)
  • Universitetas
  • Viktorija
  • Vydūnas apie asmens tobulėjimą
    10 - 10 balsai (-ų)
Vydūnas apie asmens tobulėjimą. (2016 m. Balandžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/vydunas-apie-asmens-tobulejima.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 17:24
×