Vydunas referatas


Vydunas skaidres. Referatas vydūnas. Vyduno referatas.

Vydūnas plėtojo s. Daukanto mintis: religija privalo rastis iš tautos būdo, o krikščionybė neatitinka lietuvių būdo. Savo filosofinėse pažiūrose vydūnas jungė senovės indų filosofiją su neoplatonizmo bei krikščionybės elementais. Tam, kuris bent kiek atidžiau domėjosi mažosios lietuvos politiniu ir kultūriniu gyvenimu paskutiniaisiais xix a. Dešimtmečiais ir iki pirmojo pasaulinio karo pabaigos, gali keistokai atrodyti tai, kad po garsiuoju. Lapkričio. D. Tilžės aktu, reikalaujančiu “priglaudimo mažosios lietuvos prie didžiosios lietuvos”, nėra vydūno parašo.

Labiau objektyvizuota Vydūno tragedija Pasaulio gaisras (1928), subrandinta tuo pat metu rašomo istoriosofinio veikalo „Vokiečių ir lietuvių santykiai per septynis šimtmečius" (1932). Tipiškomis figūromis čia išdėstyta užkariautojų „Wille zur Macht" filosofija, agresyvi rasinio pranašumo elgsena ir asimiliacijos politika, o besiginančios tautos moraliniam pasipriešinimui suteikta herojiškos didybės (Magė, pasilikusi saugoti tėviškės ir tautos kaizerio okupuotoje teritorijoje, šoka į vokiečių padegtos tėviškės liepsnas, bet nepasiduoda svetimųjų valiai). Vokiškieji dramos dialogai, koncentruojantys militaristinę mąstyseną, yra tikslūs ir aštrūs, vaizdingi ir natūralūs. Lietuviškoji dialogų partija, plevenanti idealiųjų vertybių aukštybėse, yra deklaratyvinio pobūdžio, be kasdieninės šnekamosios kalbos pigmento. Tokia kalbos būdų priešprieša atliepė žūtbūtinio tautų susikirtimo įtampą, kurią vaizdavo Vydūnas, bet, aišku, atspindėjo ir dvikalbio rašytojo nevienodai susiklosčiusią formulavimo galią.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 55 KB
  • 2016 m.
  • 17 puslapių (7257 žodžiai)
  • Vydunas referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Vydunas referatas. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/vydunas-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 23:47
×