Vyriausiasis Lietuvos išlaisvinimo komitetas


Vyriausio lietuvos išlaisvinimo komiteto. Vyriausias lietuvos islaisvinimo komitetas. Vlik. Vyriausio lietuvos išlaisvinimo komiteto (vlik‘as) veikla. Vyriausio lietuvos išlaisvinimo komiteto (vlik‘as). Kada buvo atkurtas vlik. Vyriausiojo lietuvos išlaisvinimo komiteto (vlik). Vyriausiąjį lietuvos išlaisvinimo komitetą. Vyriausiojo lietuvos išlaisvinimo komiteto 1949 m. birželio 14 d.. Vyriausias lietuvis išlaisvinimo komitetas.

Vyriausiasis Lietuvos išlaisvinimo komitetas (sutr. VLIK) - lietuvių organizacija, įkurta hitlerinės okupacijos metais politinių partijų ir rezistencinių organizacijų atstovų steigiamajame susirinkime 1943 m. lapkričio 25 d. Kaune kovai už prarastos nepriklausomybės atgavimą. Dauguma komiteto narių - tautininkų, krikščionių demokratų, liaudininkų, socialdemokratų, kitų partijų atstovai. Kiek žinau,VLIK’o vadovai ir eiliniai nariai tikėjosi, kad, karui baigiantis, tarp SSRS ir Vakarų sąjungininkų kils konfliktas dėl Europos ateities ir Lietuvai pavyks atgauti laisvę. Tikėta ir Atlanto chartos pažadais.Siekdami Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, bendradarbiavo su JAV, Jungtinės Karalystės valdžia.

Lapkričio 25 d.

Dauguma komiteto narių - tautininkų, krikščionių demokratų, liaudininkų, socialdemokratų, kitų partijų atstovai. Tikėta ir atlanto chartos pažadais. 1955 m. Komiteto įsteigta pasaulio Lietuvių bendruomenė palaipsniui užgožė vlik'ą. Tačiau visą savo gyvavimo istoriją prisiėmė sunkią pareigą vadovauti tautos laisvės kovai ir ją vykdė pusę amžiaus – iki 1990 m. Kovo 11 d. Per tą laiką Lietuvos teisė į laisvę buvo primenama kiekviena proga, kada tik pasaulio galingieji susirinkdavo spręsti įvairias problemas.

1944 m. Vasario 16 d. Vlik'as išplatino atsišaukimą su deklaracija, kurioje skelbiama: išlaisvinta Lietuva turi būti demokratinė respublika. Kol bus sušauktas demokratiniu būdu išrinktas Lietuvos seimas, išlaisvintoji Lietuva bus valdoma pagal laikinosios valstybės konstitucijos nuostatus. Laikinosios valstybės konstitucijos nuostatus priima vlik'as pagal 1922 m. Lietuvos konstitucijos principus .

1944-ųjų pavasarį gestapas iššifravo vlik’ą, suėmė daugelį vadovų, organizacija buvo išblaškyta. Vlik’as buvo atkurtas vokietijoje, kur tarp pabėgėlių buvo daug politinių veikėjų. 1945 m. Balandžio d. Viurcburge įvyko pirmasis atkurto vlik’o posėdis, kuriame buvo susitarta dėl tolesnės veiklos krypčių. Vlik’as į išeivijos gyvenimą įsiveržė audringai kaip ambicinga ir pakankamai agresyvi visuomeninė organizacija, sujungusi įvairios politinės orientacijos veikėjus. Po potsdamo konferencijos, 1945 m. Liepos 10 d. , vlik’as pasiuntė memorandumą jav prezidentui ir didžiosios britanijos ministrui pirmininkui. Jame buvo prašoma nepripažinti prievartinio Lietuvos įjungimo į ssrs ir pareikalauti, kad ssrs išvestų savo kariuomenę iš Lietuvos, ir Lietuvių tauta galėtų atkurti nepriklausomą valstybę.

Iš į užsienį pasitraukusių vlik'o narių 1944 m. Gegužės 25 d. Vokietijoje sudaryta užsienio delegatūra. Ją sudarė vaclovas sidzikauskas, rapolas skipitis ir mykolas krupavičius. 1945 m. Birželio 15 d. Vlik'o pirmininku išrinktas mykolas krupavičius,juo išbuvo iki 1955 m. Lapkričio 27 d.

Sutinku su tuo,jog visuotinai pripažintas, vienas svarbiausių vlik`o darbų -1949 m. Birželio 14 d. Priimta Lietuvių charta , kurią sudaro trylika punktų.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2012 m.
  • 8 puslapiai (2370 žodžiai)
  • Vyriausiasis Lietuvos išlaisvinimo komitetas
    10 - 3 balsai (-ų)
Vyriausiasis Lietuvos išlaisvinimo komitetas. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/vyriausiasis-lietuvos-islaisvinimo-komitetas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 04:28
×