Vyriausybės skolos politika


Vyriausybes skola. Valstybės skolinimosi politika. Vyriausybes skolos valdymo strategija. Vyriausybes antiinfliacine politika. Institucijos dalyvaujančios valdant valstybės skolą..

Įvadas. Valstybės skolinimosi tikslai ir skolos valdymo uždaviniai. Skolos valdymo politika. Institucijos, dalyvaujančios valdant valstybės skolą. Efektyvaus skolos valdymo organizavimas. Instituciniai skolos valdymo aspektai. Skolos valdymo tarnybos vieta. Vyriausybės skolinimosi strategija. Skolos lygis, struktūra, dinamika. Skolos limitai. Išvados. Literatūros sąrašas. Darbas įvertintas 10.

Valstybės skola (toliau - skola) - tai tarsi riba tarp vyriausybės sektoriaus iš vienos pusės, ir kitų ekonomikos sektorių bei pasaulio šalių iš kitos pusės.

Todėl labai svarbu stebėti vyriausybės skolos dydį ir struktūrą.

Valstybės skolos stebėjimas - tai valstybės skolos priežiūra ir kontrolė.

Stebėjimo funkcijos skirstomos taip: administravimas, apskaita, statistika.

Administravimas - tai veikla, kuria turi būti užtikrinama, kad visi skoliniai įsipareigojimai bus vykdomi pagal grafiką - grąžinamos paskolos, sumokamos palūkanos ir kiti mokesčiai, numatyti paskolų sutartyse. Būtinos tokios sąlygos:

skolos valdymo padalinys turi turėti informacijos apie visus valstybės skolinius įsipareigojimus;

biudžeto departamentas turi turėti būsimų mokėjimų grafikus ir išteklių jiems atlikti;

mokėjimų dokumentai (įsakymai) turi laiku pasiekti iždo departamentą;

kai išskiriamos biudžeto lėšos, mokėjimų dokumentai (pavedimai) turi laiku pasiekti centrinį arba kitą banką, kuris tvarko konkrečią paskolą.

Pasaulinė praktika rodo, kad esant vienai institucijai, valdančiai valstybės skolą, pasiekiami geresni rezultatai, negu tada, kai tai daroma išsklaidant išteklius keliems valstybės valdymo organams. Pagrįstas yra atskiros ir nepriklausomos skolos valdymo institucijos įkūrimas, ir, manytume, tai yra pažangiausia praktika. Taip garantuojama, kad skolos valdymo politika bus įgyvendinama nuosekliai, dėl to padidės ir investuotojų pasitikėjimas šalimi.

Valstybės skolinimosi dydžio nustatymas, skolinimosi tikslai ir skolinimosi sąlygos paprastai būna glaudžiai susijusios su šalies makroekonomine politika ir mokėjimų balanso prognozėmis. Šiame skyrelyje plačiau pakalbėsime apie institucinius valstybės skolos valdymo aspektus. Įvairiose šalyse valstybės skolos valdymo tarnybos organizavimo tvarka yra skirtinga, jai daro įtaką tokie veiksniai: istoriniai įvykiai, konstitucinis atsakomybės paskirstymas įvairiems vyriausybės lygiams, valdžios sprendimų įtaka privačiajam sektoriui, pačios vyriausybės vidinė struktūra ir valstybės skolos, jos struktūros reikšmė bendrajam šalies ekonominiam valdymui; todėl negalima teigti, kad kuris nors valstybės skolos valdymo tarnybos struktūros modelis yra geresnis už kitus. Tačiau ir be konkretaus struktūros modelio egzistuoja keletas skolos valdymo funkcijų ir procesų, kuriuos bet kokiu atveju reikia vykdyti. Dėl to norėčiau pateikti (1 pavyzdys) teorinį skolos valdymo struktūros modelį, kuriame numatomos pagrindinės skolos valdymo funkcijos.

Lietuvoje įsteigtas Fiskalinės politikos komitetas, į kurį įeina Finansų ministerijos (ministras ir viceministrai) ir Lietuvos banko (pirmininkas ir jo pavaduotojai) atstovai. Svarstant kokią nors problemą visada kviečiami pagrindiniai minėtų ir kitų institucijų specialistai. Pagrindinis komiteto uždavinys - koordinuoti šalies iždo ir pinigų politiką. Praplėtus šio komiteto funkcijas ir sudėtį, įtraukus į jo darbą Ūkio ministerijos atstovus (ministrą) bei Seimo finansų ir biudžeto ir ekonomikos komitetų pirmininkus, būtų galima tikėtis, kad šis komitetas nustatys ir patvirtins pagrindines valstybės skolinimosi politikos kryptis, kurios visiškai atitiks šalies makroekonominę politiką.

Analizės padalinys nuolatos įvertina naujų paskolų ir garantijų poveikį bendrajai skolos struktūrai, atlieka prievolių, kylančių iš užsienio paskolų, vykdymo (paskolų grąžinimo ir palūkanų mokėjimo) prognozes, kad mokėjimo grafiką būtų galima koordinuoti su šalies užsienio atsargų valdymu.

Šis padalinys stebi tendencijas vidaus ir tarptautinėse finansų rinkose ir palūkanų normos bei valiutos kursų raidą. Jis analizuoja ir įvertina įvairių finansinių priemonių taikymą įgyvendinant šalies skolinimosi politiką. Analizės padalinys nuolat stebi vidaus ir užsienio finansų rinkų prieinamumą ir galimybes skolintis jose, domisi kreditorių ypatybėmis, nagrinėja teikiamų paskolų apimtis ir skolinimosi sąnaudas. Jis pataria vyriausybei, kada reikėtų "įeiti" į rinką, kokios geriausios egzistuojančios skolinimosi galimybės pačiomis palankiausiomis ir priimtiniausiomis sąlygomis; gali patarti vyriausybei pasinaudoti palankia padėtimi finansų rinkoje ir refinansuoti arba grąžinti paskolas ankščiau laiko.

  • Microsoft Word 100 KB
  • 2016 m.
  • 23 puslapiai (4551 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dinas
  • Vyriausybės skolos politika
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Vyriausybės skolos politika. (2010 m. Spalio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/vyriausybes-skolos-politika.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 14 d. 16:20
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo