Vyriausybės vaidmuo rinkos ekonomikoje


Vyriausybės vaidmuo rinkos ekonomikoje. Rinkos ribotumo šaltiniai. Vyriausybės vaidmuo ekonomikoje. Vyriausybės funkcijos. Vyriausybės dalyvavimo ekonomikoje kryptys. Vyriausybės išlaidos. Valstybinis ekonomikos reguliavimas. Išorės efektai. Mokesčiai. Išorės efektai ir visuomeninės gėrybės. Išteklių paskirstymo neefektyvumas. Pavyzdys. Taigi. Išorės efektas. Išorės efektų tvarkymo būdai. Visuomeninės gėrybės. Privačios gėrybės. Negrynosios visuomeninės gėrybės. Mišriosios visuomeninės gėrybės. Visuomeninės gėrybės negalima tapatinti su valstybės teikiamomis paslaugomis. “Zuikiavimo “ problema. Situacija. Gamtos išteklių klasifikavimas. Gamtos išteklių taupymas rinkos ekonomikoje. Aplinkos apsaugos politika. Situacijos analizė.

Netobula konkurencija Išorės efektai Netobulas išteklių paskirstymas tarp ateities ir dabarties Informacijos stygius.

Vyriausybė vykdo antimonopolinį reguliavimą, skatina konkurenciją; Kontroliuoja vaistų bei maisto kokybę Reglamentuoja kai kuriuos darbo santykių aspektus Nustato gamtos taršos standartus.

Vyriausybės išlaidos, skirtos įvairioms programoms finansuoti, yra daugiausiai padengiamos mokesčiais, kuriuos šalies gyventojai sumoka į valstybės biudžetą.

Popieriaus fabrikas nutekamaisiais vandenimis teršia upę. Dėl fabriko veiklos visuomenė patiria nuostolių ir turi papildomų išlaidų, juos padengdama. Todėl į popieriaus gamybos išlaidas būtina įtraukti ir išorės efekto sąlygojamas išlaidas (žalą gamtai).

Nuosavybės teisių perdavimas Išorės efektų apmokestinimas arba subsidijavimas Administracinė kontrolė.

Tai tokis gėrybės, kurių teikiama nauda yra vartotojų konkurencijos objektas ir kurias vartoti gali tik tie asmenys, kurie už jas sumokėjo.

Tai privačios gėrybės, kurios teikia naudą ne tik jas įsigijusiems, bet ir kitiems visuomenės nariams. (Pvz. visuomeninis transportas. Juo gali naudotis tik susimokėję asmenys, bet dėl jo buvimo sumažėja automobilių spūstys, oro tarša).

Visuomeninėmis jos vadinamos dėl joms būdingų ypatybių. Ne visų jų teikimu rūpinasi valstybė. Visuomenines gėrybes gali teikti tiek privatus, tiek valstybinis sektorius.

Aptarkime plačiau “zuikiavimo” problemą, kuri akivaizdžiai parodo, kad rinka yra nepajėgi efektyviai aprūpinti vartotojų visuomeninėmis gėrybėmis.

Gyvenvietėje reikia išasfaltuoti kelią. Jeigu reikėtų šiuos darbus finansuoti savo lėšomis, dalis atsisakytų, tikėdamiesi, kad ir be jų dalyvavimo kelias bus sutvarkytas ir jie galės juo naudotis.

  • Ekonomika Skaidrės
  • MS PowerPoint 13 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 31 puslapis (815 žodžiai)
  • Indre
  • Vyriausybės vaidmuo rinkos ekonomikoje
    10 - 10 balsai (-ų)
Vyriausybės vaidmuo rinkos ekonomikoje. (2015 m. Gegužės 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/vyriausybes-vaidmuo-rinkos-ekonomikoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 20:18
×