Vyro ir moters santykiai XXa pradžios - XXa vidurio lietuvių literatūroje


Vyro ir moters santykiai XXa. pradžios – XXa. vidurio lietuvių literatūroje Šatrijos Ragana , Marius Katiliškis.


Laba diena, aš, Žydrūnė Barkutė, šiandien kalbėsiu tema: ,, Vyro ir moters santykiai XX a. pradžios – XX a. vidurio lietuvių literatūroje“. „Moterys – tai materijos pergalė prieš protą, o vyrai – proto pergalė prieš moralę‘‘, - yra pasakęs Oskaras Vaildas. Teigiama, kad pasaulyje egzistuoja tik dvi žmonių rasės – vyrai ir moterys, o tarp jų ryškūs mąstymo, jausmų, elgesio skirtumai, kitokia jų strategija ir motyvacija. Tačiau nors jie ir skirtingi, traukia vienas kitą, kuria tarpusavio santykius. Lietuvių literatūroje nemažai kūrinių, kuriuose svarbi tema - vyro ir moters ryšys. XX a. pradžios – XX a. vidurio lietuvių literatūroje neretai vaizduojami sudėtingi vyro ir moters santykiai, kuriuos komplikuoja sutuoktinių susvetimėjimas arba neištikimybė. Daugiausia susvetimėjimo ir neištikimybės motyvų galima įžvelgti neoromantikės Šatrijos Raganos ir Mariaus Katiliškio kūryboje. Savo kalba sieksiu įrodyti, kad skirtingų laikotarpių lietuvių rašytojai kuria skirtingus vyro ir moters santykius.

Teigiama, kad santuoka būtų laiminga, privalu būti ištikimam savo partneriui, nes ištikimybė – tai polis, ant kurio laikosi santykiai. Tačiau ne visada ištikimybe grįsta šeima yra laiminga. XXa. pradžios neoromantikė Šatrijos Ragana savo kūryboje vaizduoja vyro ir žmonos ištikimybę vienas kitam, nors jų santykiuose jaučiamas susvetimėjimas. Tai tradicinė šeima, kurioje yra trys vaikai, tėvas ir mama. Atrodo, viskas gerai: laiminga šeima, mamatės ir dukters Irusios santykiai be galo šilti ir pagrįsti nuoširdžia meile, draugyste, tarpusavio pasitikėjimu bei rūpesčiu, tačiau mamatė užgožta vyro, bijo jam pasipriešinti, aukoja savo laimę ir vidinę laisvę šeimai.

  • Microsoft Word 21 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (957 žodžiai)
  • Mokykla
  • Žydrūnė
  • Vyro ir moters santykiai XXa pradžios - XXa vidurio lietuvių literatūroje
    10 - 10 balsai (-ų)
Vyro ir moters santykiai XXa pradžios - XXa vidurio lietuvių literatūroje. (2016 m. Kovo 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/vyro-ir-moters-santykiai-xxa-pradzios-xxa-vidurio-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 18:32
×