Vyro ir žmonos santykių vaizdavimas Vaižganto, Jono Biliūno, Šatrijos Raganos kūryboje


Vyro ir žmonos santykių vaizdavimas Vaižganto, Jono Biliūno, Šatrijos Raganos kūryboje.


Praeitame šimtmetyje ūkininkų šeimą buvo įprasta vadinti tradicine lietuvių šeima. Individualūs sprendimai neturėjo jokios reikšmės, nes buitis, visas ūkis buvo pastatomi bendru moters ir vyro darbu. Nors žmona ir buvo svarbus ramstis kūrenant bendrą šeimos židinį, dažniausiai vyro žodis buvo lemiamas. Toks patriarchalinis šeimos modelis bei sutuoktinių santykiai atsispindi ir to meto literatūroje.Tik XX a. pradžioje apskritai imtasi rašyti kūrinius susijusius su moterimis, jų santykius su vyrais bei kasdiene buitimi. Taigi šiandien aptarsiu Jono Biliūno, Šatrijos Raganos bei Vaižganto kūriniuose vaizduojamus santykius tarp sutuoktinių.

Visų pirma, mano nuomone, moters ir vyro santykiai turėtų būti pagrįsti meile ir pasitikėjimu. Praeitame amžiuje sutuoktuvės iš meilės buvo retenybė. Mergina būdavo apvesdinama siekiant naudos, dažniausiai tėvai ir išrinkdavo jaunikį. Žinoma, visada būna išimčių. Itin ryški XX a. pradžios lietuvių visuomeninio ir kultūrinio gyvenimo figūra – Jonas Biliūnas savo novelėje „Liūdna pasaka“ aprašo tikros meilės istoriją. Šiame kūrinyje meilė poetizuojama kaip žmogų taurinantis, daug dvasinių jėgų teikiantis jausmas. Apysakoje vaizduojami sutuoktiniai, kurie be galo vienas kitą mylėjo, neįsivaizdavo savo gyvenimo be vienas kito ir džiaugėsi, nors ir skurdžia, bet sava buitimi.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (856 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Kristina
  • Vyro ir žmonos santykių vaizdavimas Vaižganto, Jono Biliūno, Šatrijos Raganos kūryboje
    10 - 3 balsai (-ų)
Vyro ir žmonos santykių vaizdavimas Vaižganto, Jono Biliūno, Šatrijos Raganos kūryboje. (2017 m. Kovo 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/vyro-ir-zmonos-santykiu-vaizdavimas-vaizganto-jono-biliuno-satrijos-raganos-kuryboje.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 28 d. 10:46
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo