Vyrų ir moterų lygių teisių problematika Europos Sąjungoje


Vienoda alga tarp vyru ir moteru. Vyru ir moteru vienoda apranga. Teismas lygių galimybių principą bendrijos teisėje paskelbė pamatine teise. Vyru ir moteru lygybe referatas. Tiesiogine ir netiesiogine diskriminacija es. Netiesioginė diskriminacija.

Įvadas. Tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija. Lygios vyrų ir moterų galimybės. Vienodas darbo užmokestis. Diskriminacija socialinės apsaugos srityje. Lyčių pusiausvyra priimant sprendimus. Lyčių lygybė lietuvoje. Išvados. Literatūros sąrašas. Europos sąjunga pastaruoju metu deda daug pastangų, kad būtų sulygintos vyrų ir moterų galimybės. Šiendien mes išsiaiškinsim su kokiomis problemomis susiduria europos sąjungoje vyrai ir moterys. Pamatinis sulyginimo principas, įtrauktas į europos sąjungos sutartį, siekiant neleisti nesąžingos konkurencijos, yra tas, kad vyrai ir moterys už vienodą darbą turi gauti vienodą atlyginimą. Diskriminacija skirstoma į dvi rūšys: tiesioginę ir netiesioginę. Tiesioginė, arba atvira, diskriminacija visada yra neteisėta ir kyla tada, kai panašios situacijos yra vertinamos skirtingai arba skirtingos situacijos yra vertinamos panašiai. Kita vertus, netiesioginę diskriminaciją sukelia veiksmai, pagrįsti neutraliais vertinimais, bet dėl jos tiesioginio poveikio vienos lyties padėtis, palyginti su kitos, tampa prastesnė. Netiesioginė diskriminacija nebūtinai yra neteisėta, kai ji gali būti objektyviai pateisinama.

Europos sąjunga pastaruoju metu deda daug pastangų, kad būtų sulygintos vyrų ir moterų galimybės. Pamatinis sulyginimo principas, įtrauktas į europos sąjungos sutartį, siekiant neleisti nesąžingos konkurencijos, yra tas, kad vyrai ir moterydiskriminacija skirstoma į dvi rūšys: tiesioginę ir netiesioginę. Netiesioginė diskriminacija nebūtinpraktiškas požiūris į lyčių lygybę pasireiškia tuo, kad šalia tiesioginės diskriminacijos išskiriama netiesioginė. Netiesioginę diskriminaciją gimdo elgesio stereotipai ir tradicinis darbo pasidalijimo tarp lyčių suvokimas; būtent šios diskriminacijos aukomis be išimties tampa moterys. Pagrindinėsmastrichto sutarties 119 str. Įpareigoja es valstybes mokėti vienodą atlyginimą – lyčių diskriminacija draudžiama visur, kur tik kalbama apie užmokestį bei darbo sąlygas:jos reiškia tolygų požiūrį į moteris ir vyrus priimant juos į darbą, rengiant mokymus, skiriant paaukštinimą, 1992 m. Priimta direktyva numato keturiolika savaičių motinystės atostogų. Direktyva taip pat įpareigoja darbdavius atkreipti dėmesį į nėščiosioms pavojingas darbo sąlygas, jas pakoreguoti, perkelti moterį į kitą darbo vietą arba suteikti jai atostogas. Nėščios idirektyva, įsigaliojusi 1979 m. , siekia panaikinti tiesioginę ir netiesioginę lyčių diskriminaciją teikiant paramą ligos, invalidumo, senatvės, profesinių ligų ir nedarbo atvejais. Direktyva taip pat leidžia sąjungos valstybek siūlo keisti įstatymus dėl įrodymų lytinės diskriminacijos bylose. Dabartiniai įstatymai reikalauja, kad darbuotoja(s) įrodytų, jog jis (ji) buvo diskriminuojami. Tačiau europinės profsajungos nori, kad darbdavys proceso metu įrodytų, jog tai netiesa. Ek siūlo kompromisą:kad atlyginimas už vienodą darbą, esant vienetiniam atlygiui, turi būti apskaičiuotas pagal vienodą matavbe to, reikia turėti omeny, kad europos teismas lygių galimybių principą bendrijos teisėje paskelbė pamatine teise. Todėl direktyvos, kuriomis įgyvendinamas lygių galimybių principas, vidaus rinkos teisės aktų sistemoje laikomas ypač svarbiomis.

Europos sąjunga jau daugiau kaip 50 metų siekia ginti vienodo užmokesčio už vienodos vertės darbą principą.

1975 m. Vienodo darbo užmokesčio direktyva. Ji draudžia diskriminaciją dėl lyties visais darbo užmokesčio aspektais ir sąlygomis. Jei darbo užmokesčiui nustatyti naudojama darbų klasifikacijos sistema, ji turi būti grindžiama vienodais kriterijais vyrams ir moterims bei sudaryta taip, kad panaikintų bet kokią diskriminaciją dėl lyties.

2002 m.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 23 KB
  • 2011 m.
  • 15 puslapių (2219 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vaida
  • Vyrų ir moterų lygių teisių problematika Europos Sąjungoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Vyrų ir moterų lygių teisių problematika Europos Sąjungoje. (2011 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/vyru-ir-moteru-lygiu-teisiu-problematika-europos-sajungoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 05:28
×