Vyrų ir moterų psichologiniai skirtumai


Psichologijos aprašymas. Vyrų ir moterų psichologiniai skirtumai. Normatyvinio socialinių mokslų modelio atstovai. Galvoja ir elgiasi skirtingai , kadangi bendruomenės gyvenimo ir kultūros įtaka jų socializacijai yra skirtinga. Daugiausia yra įgimti , tai pat jie universalūs įvairių kultūrų žmonėms ir net skirtingų rūšių gyvūnams. Skirtumų priežastis. O dabar apie viską smulkiau. Skiriasi savo kūnu. Skiriasi savo protu. Kad vyrų ir moterų protas skiriasi. Evoliucinės psichologijos atstovai teigia , kad tai tiesa , – dėl dviejų priežasčių. Evoliucionuojant atsiradę skirtumai vadinami genetiniais. Vyrų ir moterų mentalitete esama skirtumų. Yra trys priežastys manyti , kad evoliucija suformavo skirtingą vyrų ir moterų mentalitetą. Vyrų ir moterų mentalinės savybės intelektas , pastabumas , reakcija ir jų skirtumai. Keturios visuose psichologiniuose testuose figūruoja kaip pasikartojančios , realios ir nuolatinės. Kai kurias. Pensilvaninio pelėno. Maždaug viena iš keturių moterų šią užduotį atlieka taip pat gerai , kaip dažnas vyras. Bet tada Silvermanas ir Yls paklausė savęs kokių ypatingų erdvinių gebėjimų reikia moterims rinkėjoms , kurių nereikia vyrams ? Kaskart tikrinant daiktų ir vietų įsiminimą , moterys šešiasdešimčia – septyniasdešimčia procentų pasirodydavo geriau už vyrus. Auklėjimas neprieštarauja prigimčiai. Šis skirtumas nėra grynai genetinis. Taigi gal visa tai tėra išsilavinimo reikalas moterys daugiau galvoja apie charakterį , todėl jų smegenys daugiau praktikuojasi. Hormonai ir smegenys. Taigi mentalinius vyrų ir moterų skirtumus sukelia genai , reaguojantys į testosteroną.


Pakalbėsime apie vyrų ir moterų skirtumus. Visi žino, kad vyrai ir moterys yra skirtingi: jie trokšta skirtingų dalykų, geba skirtingus dalykus ir elgiasi skirtingai. Ir nors mes pripažįstame tą skirtingumą, nežinome jo priežasčių. O kartais įsivaizduodami, kad žinome galime klysti. Savo pristatyme pamėginsime išsiaiškinti kokie yra skirtumai tarp vyrų ir moterų ir kodėl.

Normatyvinio socialinių mokslų modelio atstovai tai aiškina lyčių socializacija. Anot šio aiškinimo, vyrai ir moterys (taip pat berniukai ir mergaitės) galvoja ir elgiasi skirtingai, kadangi bendruomenės gyvenimo ir kultūros įtaka jų socializacijai yra skirtinga. Pasak jų vyriškosios ir moteriškosios lyties kūdikiai gimsta turėdami keletą anatominių skirtumų, tačiau jų smegenys identiškos. Kadangi nuo gimdymo su abiejų lyčių kūdikiais yra elgiamasi skirtingai, susiformuoja ir skirtingi individai – mergaitės arba berniukai. Berniukai skatinami elgtis agresyviau ir žiauriau (jų žaislai mašinos ir ginklai), o mergaitės ugdomos rūpestingos ir globojančios (žaidžia su lėlėmis ir žaisliniais virtuvės indeliais).

Berniukai ir mergaitės užauga, tampa vyrais ir moterimis, skirtingų lyčių atstovais, mąstančiais ir besielgiančiais skirtingai – taip, kaip visuomenė iš jų ir tikisi. Tačiau anot normatyvinio socialinių mokslų modelio, jei tėvai ir visuomenė ugdytu vaikus neutraliai, neatsižvelgdami į lytį, berniukai ir mergaitės nesielgtu taip skirtingai, o vyrų ir moterų elgesys, pažinimo ypatumai, vertybės ir interesai būtu tokie patys.

Tačiau egzistuoja daugybė įvairiausiu mokslinių įrodymų, kad toks požiūris klaidingas. Kembridžo universiteto psichologas Simonas Baronas – Cohenas ir jo kolegos atliko labai kruopštų eksperimentą su vienos dienos kūdikiais. Jie šimtas dviem naujagimiams (44 berniukams ir 58 mergaitėms) tuo pačiu metu rodė moters veido ir mechaninės mašinėlės atvaizdus. Tyrėjai iki pat eksperimento pabaigos nežinojo vaikų lyties. Tyrimo metu jie filmavo kūdikių reakcijas į demonstruojamus paveikslus. Įrašų analizė atskleidė, kad berniukams labiau patikdavo žiūrėti į mašinėlės atvaizdą, o mergaitės priešingai, mieliau ir ilgiau žiūrėdavo į žmogaus veidą. Kiekvienas žinom, kad vyrai labiau domisi mašinomis ir kitokiais mechaniniais dalykais, o moterys socialesnės ir labiau linkusios į santykius su žmonėmis. Jei tokie lyčių skirtumai nulemti visą gyvenima trunkančios socializacijos kaip teigia normatyvinio socialinių mokslų modelio teorija, kaip tuomet atsitinka, kad stebint vos paros kūdikius, matyti tokie lyčių skirtumai?

Buvo atliktas dar vienas eksperimentas su beždžionėmis markatomis. Gerianne M. Alexander ir Melissa Hines novatoriško eksperimento metu davė du vyriškais laikomus žaislus (kamuolį ir policijos mašiną), du moteriškus žaislus (minkštą lėlę ir virtuvinį puodą) ir du neutralius žaislus (knygelę su paveiksliukais ir šunį) 44 markatų patinėliams ir 44 patelėms. Beždžionių vertinimo pasirinkimo kriterijus buvo laikas, kuri jos praleisdavo žiūrinėdamos ir žaisdamos su duotais daiktais. Tyrimo rezultatai parodė, kad beždžionių patinėliai labiau domisi vyriškais žaislais, o patelės – moteriškais, abiejų lyčių gyvūnams buvo vienodai įdomūs neutralūs žaislai. Jeigu, kaip teigia normatyvinio socialinių mokslų modelio atstovai, kūdikių žaislų pasirinkimą lemia lyčių socializacija, kai tėvai parūpina vaikams žaislų pagal jų lytį, kaip gali beždžionės elgtis kaip berniukai ir mergaitės? Juk jos nepatyrė tokios socializacijos kaip žmogus, be to, ankščiau nėra mačiusios žaislų.

  • Psichologija Aprašymai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Rita
  • 8 puslapiai (2910 žodžių)
  • Psichologijos aprašymai
  • Microsoft Word 32 KB
  • Vyrų ir moterų psichologiniai skirtumai
    10 - 2 balsai (-ų)
Vyrų ir moterų psichologiniai skirtumai. (2016 m. Sausio 12 d.). http://www.mokslobaze.lt/vyru-ir-moteru-psichologiniai-skirtumai.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 11:46