Vytautas ir jo reikšmė LDK


Įvadas. Vytauto reikšmė LDK. Vytauto laikų LDK reformos. Vakarietiškos kultūros priartėjimo link. Išvados. Literatūros sąrašas.


1350-aisiais Senuosiuose Trakuose gimė būsimas LDK kunigaikštis, novatoriškasis ir charizmatiškasis Vytautas. Per savo dvidešimt aštuonerius valdymo metus įvykdęs begalę reformų, išplėtęs LDK valstybės teritoriją iki maksimaliausios Lietuvos istorijoje, tvirtu charakteriu siekęs įgyvendinti užsibrėžtus tikslus Vytautas užsitikrino palikti gilų pėdsaką ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio istorijoje. Šiuo referatu bandysiu atskleisti Vytauto svarbą LDK valstybei per įgyvendintas reformas, idėjas bei kunigaikščio reikšmę tolesnei LDK raidai istorijoje. Jozefo Pficnerio knygoje apie Vytautą rašoma: „Vytautas paruošė prie politiškai įtakingų Vakarų valstybių. Po Vytauto mirties Lietuva daugiau nebeturėjo didesnio valdovo. “ Vytautas savo gyvenimo laikotarpiu buvęs vienas iš galingiausių Europos valdovų, turėjo nemažą reikšmę tiek LDK, tiek Europos gyvenime. Apgalvoti, punktualūs politiniai veiksmai, racionalumas bei gebėjimas išsisukti iš nedėkingos padėties, nulėmė Vytauto kaip valdovo iškilimą bei jo valdomos valstybės – LDK tolimesnę raidą ir jos supasaulietinimą. Taigi, kas buvo įdiegta, ko atsisakyta, kokiu pagrindu ir kokiais rezultatais tai buvo įgyvendinta? Į šiuos klausimus ir stengsiuosi atsakyti, remdamasi tyrimo objektu – pagrindinėmis Vytauto laikų reformomis.

Vytautas pirmasis likvidavo kryžiuočių ordino keliamą pavojų. To meto LDK sparčiai ėmė vystytis amatai ir prekyba, susikūrė turtingųjų bei ginkluotų žemvaldžių sluoksnis. Švietimo aspektu, atsirado pirmosios mokyklos, pradėta vystyti rašto kultūra, o svarbiausia, ko nebuvo ankščiau, pradėti rašyti metraščiai. Žinoma tai galima sakyti yra eilinis istorinis procesas, tačiau be Vytauto gebėjimo pasinaudoti galimybėmis geriau už bet ką kitą to tikriausiai nebūtų įvykę. Be šių svarbių įvykių Vytauto laikais įvyko dar daug kitų, naudingų LDK vystymuisi pakitimų. Apskritai, plačiai pažvelgus į jo vykdytą politiką, galima spręsti, jog jis buvo modernizatorius ir jo modernus mąstymas sąlygojo tai, kad būtent Vytauto laikais Lietuva buvo aktyviausia ir pasiekė aukščiausią savo galybės tašką. Vytauto valdymo pradžioje Lietuvos valstybė buvo išsekinta dešimtmetį trukusių vidinių rietenų ir šimtmečius trukusių kovų su kryžiuočiais, užspausta į jos žemes nusitaikiusių grėsmingų kaimynų, neturinti nei valstybingumo sampratos, nei ateities vizijos.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 30 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1970 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aistė
  • Vytautas ir jo reikšmė LDK
    10 - 9 balsai (-ų)
Vytautas ir jo reikšmė LDK. (2016 m. Balandžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/vytautas-ir-jo-reiksme-ldk.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 03:41
×