Vytautas Mačernis "Metų" sonetai


Vytautas mačernis ,, metų sonetai “. Žemininkų kūryboje. Ieško atsakymų į klausimus. Kokia yra gyvenimo prasmė , laimė , mirtis. Sonetų žmogus. Neįžvelgia pasaulyje nieko pastovaus , abejoja. Pabudimą vidurnaktį reikia suprasti ne tik tiesiogine prasme , bet ir kaip išbudimą savo gyvenimo klausimui. Sonetų personažai. Nuolat ieško tiesos , kurios pažinimas niekada nesibaigia. Jaučiasi pavargęs ir vienišas. Vertybės sonetuose. Sukelia bejėgiškumo , nusivylimo jausmą. Pasitraukia į kūrybos šalį. Kad galėtų savo nerimą ,, išreikšti žodžiais ir poezijos vaizdais. Žiemos sonetuose. Apmąsto prieštaringą gyvenimą. Geidžia gyvenimo visais pojūčiais , trokšta meilės. Klaidos ir atleidimo. Pavasario sonetuose. Vytautas Mačernis. Intelektualiosios poezijos tradicijos tęsėjas. Į egzistencinius klausimus atsakymų ieškoma šviesiame vaikystės pasaulyje , gimtuosiuose namuose jie žmogaus dvasios atrama , protėvių išmintyje.


2. V. Mačernio, kaip ir visų žemininkų kūryboje, vyrauja ne asmeniniai išgyvenimai, ne visuomeniniai siekiai, o apmąstymai. Šie poetai ieško atsakymų į klausimus: kokia yra gyvenimo prasmė, laimė, mirtis. Šios temos atskleidžiamos ir paskutiniais gyvenimo metais rašytame Mačernio eilėraščių cikle ,,Metų sonetai“.

3. Klasicizmo eilėraščių pavyzdžiu eilėraščiai suskirstyti pagal metų laikus: pradedama ,,Rudens sonetais“ ir baigiama ,,Vasaros sonetais“, daugiausia sukurta ,,Žiemos sonetų“.

Nuo antikos laikų teigiama, kad žmogui apie savo gyvybės paslaptį ir prasmę skirta daug ko nežinoti. Egzistencinės filosofijos požiūriu (o Mačernio poetikos sąsajos su egzistencializmo idėjomis labai ryškios) niekas kitas negali žmogui atsakyti į gyvenimo prasmės klausimą nei nugyventi už jį gyvenimo – tik jis pats. Svarbu ne galutinis atsakymas, o nuolatinis klausimas. Pabudimą vidurnaktį reikia suprasti ne tik tiesiogine prasme, bet ir kaip išbudimą savo gyvenimo klausimui.

4.3. Sonetų personažai atpažįstami iš Europos kultūros tekstų – nimfos, fėjos, sparnuotasis Pegasas, Venera, literatūros kūrinių veikėjai Don Kichotas, Don Žuanas.

  • Lietuvių kalba Aprašymas
  • Microsoft Word 13 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (679 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Elena
  • Vytautas Mačernis "Metų" sonetai
    10 - 7 balsai (-ų)
Vytautas Mačernis "Metų" sonetai. (2016 m. Birželio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/vytautas-macernis-metu-sonetai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 04:39
×