XIX a. ekonomikos teorijos


XIX amžiaus ekonomikos teorijos. Tikslas. Uždaviniai. XIX amžiaus ekonomikos teorijos. Klasikinė politinė ekonomija. Utopinis socializmas. Neoklasikinė (maržinalistinė) ekonomikos teorija. Austrų mokyklos ribinio naudingumo teorija. Prekės vertės teorija. Žemės rentos teorija. Darbo užmokesčio teorija. Kapitalo teorija. Austriška ekonominė mokykla. Išvados. Literatūros sąrašas.

Išsiaiškinti, kokios yra pagrindinės XIX amžiaus ekonomikos teorijos ir atskleisti kiekvienos teorijos esmę.

Atskleisti XIX a. ekonomikos teorijas ir jas apibūdinti. Išskirti XIX a. ekonomikos teorijų bruožus. Sužinoti ką tiria ekonomikos teorijos. Išsiaiškinti kaipgi Ekonomikos teorijos tiria kaip objektyviai paskirstyti ir valdyti ribotus išteklius, siekiant maksimaliai patenkinti visuomenės materialius poreikius.

Prekės vertės teorijos pradininkas D. Ricardo nurodė du prekės vertės šaltinius: prekių retumas; darbo kiekis reikalingas joms pagaminti. Pasak jo kai kurių prekių vertę sąlygoja būtent jų retumas. Tokioms prekėms D. Ricardo priskyrė retas statulas, paveikslus, retas knygas. Absoliučios prekių daugumos vertę sąlygoja darbo kiekis, reikalingas joms pagminti. D. Ricardo pabrėžė, kad prekės vertės dydis nepriklauso nuo darbo užmokesčio lygio, kuris mokamas už darbą.

Žemės rentos teorijos pradininkas D. Ricardo rentą apibūdino taip: renta- tai produkto dalis, kuri išmokama žemės savininkui už jo žemės naudojimą. Ricardo pažymėjo, kad jeigu dirbamos žemės plotai būtų neriboti, rentos nebūtų. Panašiai, kaip niekas nemoka rentos už orą, vandenį ar už kitą gamtos išteklių, kurio atsargos neriboto kiekio. Kitaip tariant, žemės rentą jis siejo su mažėjančio našumo (mažėjančio derlingumo) dėsniu.

Teorijos pradininkas D. Ricardo aiškino, kad darbas, panašiai kaip ir kitos prekės, turi natūralią ir rinkos kainą. Natūrali darbo kaina yra tokia jo kaina, kuri būtina, kad darbuotojai galėtų egzistuoti (patenkinti savo poreikius) ir pratęsti savo giminę, nedidindami ir nemažindami gyventojų skaičiaus.

  • MS PowerPoint 850 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (1323 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justina
  • XIX a. ekonomikos teorijos
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
XIX a. ekonomikos teorijos. (2015 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/xix-a-ekonomikos-teorijos.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 11 d. 10:26
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo