XIX – XX a. Lietuvos kultūra


XIX a. – XX a. Lietuvos kultūra. Bajorų dvarų kultūros vyravimas. Vilniaus universitetas – kultūros ir švietimo centras. Knygnešių epocha. Rusinimo pasekmės. Kultūros atgimimas XX a. Pradžioje. Tautinio atgimimo pradžia. Kultūros raida. Lietuvos tautinės savimonės brendimas. Tautinis sajūdis.


Svarbiausias Lietuvos kultūros ir švietimo židinys XIX a. I pusėje, kaip ir LDK laikais, buvo Vilniaus universitetas. Universitete įkurtos pirmosios mokslo ir kultūros draugijos, sutelktas mokslo tiriamasis darbas, knygų leidyba. XIX a. pradž. Vilniaus Universitetas studentų ir mokslo dalykų skaičiumi buvo didžiausias Rusijos imperijoje. Caro valdžia drastiškai – 1832m. uždarė Vilniaus universitetą. Tai buvo vienas skaudžiausių smūgių Lietuvos mokslo ir kultūros raidai.

Romantikų darbai skatino visuomenės didžiavimąsi Lietuvos istorija, pagarbą bei meilę gimtajam kraštui.

A. Mickevičius ( eilės persmelktos Lietuvos istorija, kraštovaizdžiais, Tėvynės meile, žymiausia poema „Ponas Tadas“) J. Slovackis ( savo poezija skatino patriotizmą). T. Narbutas („Lietuvos istorija“).

J. Rustemas V. Smakauskas Vaizdavo istorinius Lietuvos įvykius, šalies kraštovaizdį, valstiečių buitį.

Priešinamasi spaudos draudimui pirmasis organizavo vyskupas M. Valančius. Knygų spausdinimas organizuotas Mažojoje Lietuvoje, iš kur spaudiniai buvo slapta gabenami per siena ir knygnešių platinami visoje Lietuvoje. Per 40 metų knygnešiai į Lietuvą įvežė apie 5 mln. Knygų. Knygnešystė tapo pasaulio istorijoje neturinčiu taikaus priešinimosi fenomenu.

Klausimai: Kas pirmasis organizavo priešinimasi spaudos draudimui? Kaip buvo vadinamas rusiškasis raidynas? Kur buvo organizuojamas knygų spausdinimas?

  • MS PowerPoint 4823 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (593 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Juozapas
  • XIX – XX a. Lietuvos kultūra
    10 - 3 balsai (-ų)
XIX – XX a. Lietuvos kultūra. (2020 m. Sausio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/xix-xx-a-lietuvos-kultura.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 11 d. 15:51
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo