XIX-XX a senovės lietuvių papročiai Krikštynos


Monika Turauskaitė VM14IS Marijampolė. Darbo tikslas, uždaviniai Įvadas Krikštynos Išvados Literatūrinis sąrašas. Darbo tikslas sužinoti, kokie buvo senovės krikštynų papročiai. Darbo tikslas, uždaviniai. Lietuvių šeima. Įvadas. XV a. ir vėliau Mažosios Lietuvos lietuviai atlikdavo naminį krikštą. Krikštynos. Buvo manoma, kad po radynų (radynos-vaiko gimimas) kuo greičiau turėjo būti krikštynos. Vardus naujagimiui visada rinkdavo tėvai. Išvežus kūdikį į bažnyčią krikštyti. Krikštatėvius, t. y. kūmus, kviesdavo vaiko tėvas. Krikštynų papročiai Dzūkijoje. Išanalizavus liaudiškus krikštynų suvokimo aspektus. Išvados. DUNDULIENĖ, Pranė. Senieji lietuvių šeimos papročiai.


Darbo tikslas: sužinoti, kokie buvo senovės krikštynų papročiai, tradicijos. Uždaviniai: 1. Supažindinti su senovės krikštynų papročiais. 2. Supažindinti su senovės krikštynų papročiais.

Išvežus kūdikį į bažnyčią krikštyti, namie, laukiant kūmų, buvo ruošiamos vaišės: dešros, sklindžiai, o pribuvėja virdavo sūrią su pipirais grikių košę. Grįžusius kūmus prie slenksčio pasitikdavo visi svečiai, tik motina turėjo gulėti lovoje. Ją gulinčią užkalbindavo kūmas, o po to ir kūma linkėdami gražiai užauginti pakrikštytąjį ir sulaukti daugiau vaikelių. Pribuvėja kūmų klausdavo, kokiu vardu pakrikštijo, atsakyti kūmai turėjo tik trečią kartą paklausti, nes kitaip kūdikis užaugęs būtų lengvabūdis, plepus, užgaulus. Sužinoję vardą, visi linkėdavo kūdikiui viso geriausio gyvenime.

Krikštatėvius, t.y. kūmus, kviesdavo vaiko tėvas. Kūmais prašydavo artimesnius gimines ar kaimynus. Buvo paisoma, kad žmonės būtų dori, sąžiningi, geri, teisingi, nes buvo tikima, kad vaikai seka krikštatėvių pėdomis. Paprašyti į kūmus – reiškė žmogui malonę, nuoširdumą, draugiškumą. Būti kūmu buvo laikoma didele garbe. Kūma neprašydavo neščios moters, nes buvo tikima, kad jos krikštytas vaikas gali mirti. Paaugę vaikai laikiusiuosius juos krikštijamus vadino krikštatėviais, krikštamotėmis, o šie vaikus vadino krikštasūniais, krikštadukromis. Kūmus taip pat siejo giminystė, jie negalėjo vienas su kitu tuoktis.

  • Etika Skaidrės
  • MS PowerPoint 269 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (594 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tmonika
  • XIX-XX a senovės lietuvių papročiai Krikštynos
    10 - 7 balsai (-ų)
XIX-XX a senovės lietuvių papročiai Krikštynos. (2016 m. Kovo 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/xix-xx-a-senoves-lietuviu-paprociai-krikstynos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 12:27
×