XX amžiaus lietuvių literatūra – tragiškos istorinės patirties liudytoja


Išsakyti žmogaus norai ir mintys, jo kaltė ir atgaila leidžia suprasti ir pažinti gyvenimą.


Savo kraštą žmogus pažįsta rašytinių šaltinių pagalba. Juose sutelpa žmogaus patirtis, nuoskaudos ir išgyvenimai. Tai yra tarsi mūsų istorijos dienoraštis. XX amžiaus vidurys yra vienas tragiškiausių laikotarpių Lietuvos istorijoje. Tuomet visuomenė ir kiekvienas žmogus atsidūrė ties neregėtai tragiško išbandymo riba. Kilus Antrajam pasauliniam karui, kurį Lietuvoje lydėjo dar ir baisūs pokario metai, atrodė, jog griūva visos ankstesnės gyvenimo normos, įprastinės moralės ir žmogiškumo kategorijos. Tai, kas kažkada žmonijai atrodė beprotybė, tapo realybe. O visą šią brutalią patirtį buvo sunku išreikšti kalba. Istorijos vadovėliuose mes galime pamatyti faktus ir metus, bet juose negalime pamatyti ar pajusti to meto žmogaus išgyvenimų bei jausmų. Visą tai atspindi literatūra, kuri ieškojo būdų paliudyti ir suprasti tai, kam buvo sunku rasti žodžių. Taigi, šiandien savo kalboje pristatysiu žymiausius XX amžiaus vidurio kūrėjus: Salomėja Nerį, Balį Sruogą ir Bronių Krivicką, kurių biografija bei kūryba liudija tragišką istorinę patirtį.

Išsakyti slapčiausi žmogaus norai ir mintys, jo kaltė ir atgaila leidžia suprasti ir pažinti gyvenimą, virtusį tragedija. Vienintelis būdas, kuris gali padėti išlieti slapčiausius jausmus yra kūryba. Viena tokių kūrėjų buvo Salomėja Nėris – XX amžiaus lyrikė, vienintelė Lietuvos poetė, kurios kūryba yra artimai susieta su jos asmeniniu gyvenimu. Visai poetės kūrybai būdingas romantinis maksimalizmas, tačiau vėlesniuose rinkiniuose įgaunama dramatiškų atspalvių, jaunatvišką džiaugsmą pamažu išstumia nerimas. Karo metais poetės gyvenimas pasisuko netikėta linkme. Ji buvo viena iš tų rašytojų, kurie susidūrė su SSRS valdžios pinklėmis. Sovietų Sąjunga 1940 m. birželio 15d. į Lietuvą įvedė okupacinę Raudonąją armiją. Tačiau sovietai siekė sudaryti įspūdį, kad Lietuvos valstybė pati nori tapti Sovietų Sąjungos respublika.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1612 žodžiai)
  • Mokykla
  • Drungilai@gmail.com
  • XX amžiaus lietuvių literatūra – tragiškos istorinės patirties liudytoja
    10 - 9 balsai (-ų)
XX amžiaus lietuvių literatūra – tragiškos istorinės patirties liudytoja. (2016 m. Balandžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/xx-amziaus-lietuviu-literatura-tragiskos-istorines-patirties-liudytoja.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 05:22
×