XX amžiaus literatūra istorinės patirties liudytoja


Istorinė patirtis lengvai atskleidžiama literatūroje. Kokią patirtį atskleidžia lietuvių rašytojų kūriniai ? Savo mintis pagrįskite konkrečiais pavyzdžiais.


Lietuvių lteratūroje gausu įvairiausių temų: analizuojama meilės samprata, pabrėžiama darbo svarba, įsipareigojimai tėvynei, žmogaus bei gamtos ryšys. Tačiau viena iš svarbiausių temų lietuvių literatūroje yra istorija bei istorinė patirtis, kuri ypatingai atskleidžiama XIX-XX a. laikotarpiais. Šiuo laikotarpiu vyravo didžiausi, kaip Pirmas ar Antrasis pasauliniai karai, taip pat Lietuvai teko susidurti su rusų bei vokiečių okupacijomis, kurios ypač sukrėtė Lietuvius ir sukrėtė bei sudarkė jų kultūrinį bei visuomeninį gyvenimą. Todėl vienas iš svarbiausių autorių, perteikęs istorinę patirtį savo kūryboje po Antrojo pasaulinio karo buvo Lietuvos poetas, prozininkas, dramaturgas, teatrologas Balys Sruoga. Istorine patirtimi savo kūriniuose dalinosi ir poetas bei partizaninės kovos dalyvis Bronius Krivickas ir XX a. poetė Salomėja Nėris. Taigi, remdamasi šių rašytojų bei poetų kūriniais savo kalboje įrodysiu, kad lietuvių literatūroje yra atskleidžiama istorinė patirtis bei įvardinsiu kokia ji.

Balio Sruogos memuarų knyga “Dievų miškas”, parašyta 1945 metais, netrukus po rašytojo grįžimo į Lietuvą, atskleidžia pačio rašytojo patirtis fašistinėje mirties stovykloje – Štuthofe. Sruoga kartu su keliasdešimčia kitų svarbių lietuvių inteligentų buvo įkalintas Štuthofo koncentracijos stovykloje 1943 m. pavasarį. Viso to priežastis - nacių valdžios saldus kerštas už taip ir sklandžiai neįvykusią mobilizaciją į SS dalinius. Lageryje rašytojas vos nepražuvo, kadangi itin dažnų mirčių šiame lageryje priežastys buvo alinantis ir visiškai beprasmiškas darbas, ypatingai sunkios gyvenimo sąlygos - nuolatinis badas, kaustantis šaltis, įvairiausios ir mirtinos ligos bei epidemijos, žmonių prigrūstuose lentiniuose barakuose, antisanitariška buitis, atšiauri gamta, kadangi stovykla buvo įkurta prie jūros, 40km nuo Gdansko, žemiau jos lygio, o po nedideliu smėlio sluoksniu plytėjo didžiulė pelkė.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 16 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1328 žodžiai)
  • Mokykla
  • Iveta
  • XX amžiaus literatūra istorinės patirties liudytoja
    10 - 8 balsai (-ų)
XX amžiaus literatūra istorinės patirties liudytoja. (2016 m. Kovo 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/xx-amziaus-literatura-istorines-patirties-liudytoja.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 23:41
×