XX asmenybės laikysena ribinėse situacijose


PATRUMPINTA XX. Asmenybės laikysena ribinėse situacijose. Pasirinkimas „ būti “. Situacijos įvertinimas , pasirinkimas pozityvus optimistiškas , ironiškas žvilgsnis į susidariusią situaciją , orumo išsaugojimas bei ryžtas kovoti. Laisvas ir orus. Tokių pavyzdžių lietuvių literatūroje nėra labai daug. Pats ryškiausias ir unikaliausias lietuvių literatūros kūrinys. Rašytojas ironišku žvilgsniu apžvelgia situaciją. Situaciją , rašytojas puikiai suvokė. Balys Sruoga supratęs , į kokią velniavą pakliuvo , nepuolė į. Tinkamas veiksmų pasirinkimas lageryje buvo raktas į. Orumą ir vidinę laisvę. Vieną kiaušinį. („ Rudenio lygumose “). Rita Tūtlytė. Tačiau Krivicko eilėraščių žmogus net nuolatinėje mirties nuojautoje sugeba džiaugtis gyvenimu. Anot. Tūtlytės. Ne kaip. Kaip jas sutikti. Išsaugoti mūsų žmogišką didybę , tegu ir baigtinę. Niekad niekados “. Taigi , kada asmenybės laikysena ribinėje situacijoje yra tvirta ? Pirmiausia.


„Būti ar nebūti“,- V. Šekspyro tragedijos „Hamletas“ pagrindinio veikėjo Hamleto žodžiai išliko aktualūs ir XX a. Šis amžius tai vienas iš skaudžiausių laikotarpių žmonijai: 2 pasauliniai karai, žmogaus moralinių normų nuvertinimas ir apribojimas žmogui sukuria daugybę kritinių situacijų. Ribinėse situacijose žmogui sunkiausia nesuklysti - teisingai pasirinkti. Tvirtą XX a. žmogaus laikyseną kritinėje situacijoje padeda išlaikyti pasirinkimas „būti“, tai yra ribinės situacijos įvertinimas, pasirinkimas (pozityvus/optimistiškas, ironiškas žvilgsnis į susidariusią situaciją), orumo išsaugojimas bei ryžtas kovoti.

Žmogus gebėdamas įvertinti ribinę situaciją ironiškai sugeba pasirinkti tinkamus veiksmus, kad išliktų dvasiškai laisvas ir orus.

Ironiškas požiūris į vykstančius žiaurumus gali padėti išgyventi ir išlikti žmogumi. Ironija - tai galingas ginklas, kuris apsaugo nuo nereikalingo jausmingumo, vertybių praradimo. Pavyzdžiui, Antrojo pasaulinio karo metu XX a. žmogus priverstas gyventi nuolat bijodamas dėl savo gyvybės, matyti žudynes, negailestingą trėmimą į koncentracijos stovyklas. Būtent juokas padėjo morališkai nepalūžti, ištverti tragiškai sunkų laikotarpį ir išlikti žmogumi. Pats ryškiausias ir unikaliausias lietuvių literatūros kūrinys apie XX a. asmenybės laikyseną ribinėje situacijoje yra Balio Sruogos memuarų knyga „Dievų miškas“. Joje pasakojama apie rašytojo patirtą kasdienį kalinio balansavimą tarp gyvenimo ir mirties Štuthofo koncentracijos stovykloje.

Memuarų pradžioje rašytojas ironišku žvilgsniu apžvelgia situaciją, kurią XX a.

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 23 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1289 žodžiai)
  • Mokykla
  • Indriox
  • XX asmenybės laikysena ribinėse situacijose
    10 - 9 balsai (-ų)
XX asmenybės laikysena ribinėse situacijose. (2016 m. Balandžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/xx-asmenybes-laikysena-ribinese-situacijose.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 14:15
×