Žaliavų tūrių skaičiavimai ir žemėlapių sudarymas


Įvadas. Geoinformacinės sistemos sąvoka ir jų pritaikymo galimybės. Pagrindinės GIS pritaikymo galimybės. GIS naudojami duomenų modeliai (vektorinis, rastrinis). Masių tūrių matavimo ir skaičiavimo metodai panaudojant šiuolaikines technologijas. Geodezinių uždavinių sprendimas panaudojant „WinSurfer“ programinį paketą. Pradinių duomenų paruošimas „WinSurfer“ programiniam paketui. Gardelinių bylų sudarymo ypatumai. Reljefo vaizdavimo galimybės panaudojant GIS – 2D žemėlapių sudarymas. Reljefo vaizdavimo galimybės panaudojant GIS – 3D žemėlapių sudarymas. Žaliavų tūrių skaičiavimas ir rezultatai. Išvados. Literatūra. Priedai.


Kursiniame projekte: „Žaliavų tūrių skaičiavimai ir žemėlapių sudarymas“ apžvelgiame Geoinformacinių sistemų teoriją, programos „WinSurfer“ galimybes, duomenų apdorojimo ypatumus bei atliksime darbus su programiniu paketu „WinSurfer“. Aprašoma duomenų paruošimas, duomenų įkėlimas, duomenų apdorojimas ir galutinių rezultatų gavimas, pagal atitinkamus užduoties reikalavimus. Programa „Winsurfer“ palengviną darbą norint išbraižyti horizontales, skaičiuojant plotus, tūrius, tai ypač aktualu karjerų tūrių skaičiavimui, kur taip pat galima panaudoti skanavimo duomenis, tiek skanuotus nuo žemės paviršiaus, tiek iš bepiločių lėktuvų.

Šio kursinio darbo tikslai:

Plačiau susipažinti su geoinformacinėmis sistemos sąvoka, pritaikymo galimybes.

Aptarti Lietuvoje naudojamas koordinačių sistemas bei GIS.

Išsiaiškinti kaip pritaikomi rastriniai ir vektoriniai duomenų modeliai.

Pagerinti programinio paketo „WinSurfer“ darbo įgūdžius.

Sąlygos atsirasti GIS susiformavo 7-8 dešimtmetyje, kai sparčiau pradėjo vystytis kompiuterinė technika. Maždaug 1960 metais kompiuterinė technika pradėta sparčiai diegti įvairiuose gyvenimo srityse. Tekstiniai duomenys pradėti skaitmeninti, kuriant – duomenų bazes. Informacijai valdyti atsiranda naujos technologijos – duomenų bazių valdymo sistemos (DBVS). Atsirado pirmosios kompiuterinės grafikos priemonės (CAD), kuriomis buvo galima kurti grafinius vaizdus (žemėlapius, brėžinius), juos saugoti ir spausdinti. Vystantis kompiuterinei ir programinei įrangai, atsirado poreikis sujunti šias vieną kitą papildančias technologijas – DBVS ir CAD. Tokiu būdų apie 1970m. atsiranda nauja - GIS technologija, kurios spartus vystymasis prasidėjo 9 – ame dešimtyje. Geografinė informacija sistema susieja duomenis ne tik su tradiciniais geografinės analizės metodai, bet ir naujomis analizėmis ir modeliavimo priemonėmis.

Objektai turi būti išreikšti elementais – plotais, linijomis, vektoriais, taškais arba reikšminėmis celėmis.

Masių tūrių matavimo ir skaičiavimo metodai panaudojant šiuolaikines technologijas

Šiuolaikinės technologijos padeda greitai ir gana tiksliai atlikti didelių teritorijų (karjerų, durpynų, kalnakasybos objektų ir pan.) plotų ir tūrių matavimus. Dažniausiai naudojami antžeminis 3D skenavimas ir bepiločiai orlaiviai aerokartografavimui.

Antžeminis 3D skenavimas. 3D lazerinės matavimų sistemos palyginti su elektroniniais tachometrais yra naujasdalykas. 3D lazerinės matavimų sistemos - tai įrenginiai, 3D skeneriai, kurie analizuoja realauspasaulio objektą ir jo aplinką, siekiant surinkti duomenis apie jo formą ir jo išvaizdą (t.y. spalvą).Surinkti duomenys gali būti naudojami kurti skaitmeninius trimačius modeliu- tai informacijanaudinga įvairioms programoms. Šie prietaisai yra plačiai naudojami topografiniuose darbuose,kalnakasyboje, fasadų matavimams, pastatų inventorizacijai, miestų modeliavimui.

Geodezinių uždavinių sprendimas panaudojant „WinSurfer“ programinį paketą

Surfer tai Windows operacinės sistemos aplinkoje veikianti programa, kuri skirta dvimatės ir erdvinės informacijos apdorojimui bei analizei. Ši programa plačiai įgavo panaudojimą įvairių paviršių modeliavime. Geodezijos srityje programa randa pritaikymą žemės paviršių modeliavime bei kraštovaizdžių atvaizdavime. Ji plačiai naudojama atliekant paviršių analizavimą, erdvinio paviršiaus žemėlapių kūrimą bei sprendžiant su paviršiais susijusius įvairius uždavinius. Su šios programos pagalba galima apjungti kelis žemėlapių tipus bei sluoksnius, nustatyti įvairias jo atvaizdavimo parinktis bei papildyti jį įvairia tekstine informacija, kuri praturtina žemėlapio turinį ir padaro jį informatyvesnį. Panaudojus įvairias programos galimybes bei funkcijas nesunkiai sukuriamas aukštos kokybes informatyvus žemėlapis.

Galima būtų išskirti šiuos programos privalumus:

Plačios paviršių modeliavimo atvaizdavimo galimybės.

Galimybė importuoti bei eksportuoti duomenis plačiai paplitusiais duomenų formatais.

Interpoliuoti parametrų reikšmes tarp taškų (pvz. Aukščių interpoliavimas)

Sukurti norimo didumo ir tankio gardelines bylas.

  • Geodezija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 1459 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 27 puslapiai (3312 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rimantas
  • Žaliavų tūrių skaičiavimai ir žemėlapių sudarymas
    10 - 7 balsai (-ų)
Žaliavų tūrių skaičiavimai ir žemėlapių sudarymas. (2016 m. Balandžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/zaliavu-turiu-skaiciavimai-ir-zemelapiu-sudarymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 00:33
×