Žalingų įpročių įtaka sveikatai referatas


Įvadas. Žalingi įpročiai. Žalingų įpročių įtaka širdžiai. Rūkymas. Faktai apie rūkymą. Alkoholis. Alkoholio poveikis smegenims. Alkoholio vartojimo tendencijos. Alkoholio poveikis vaisiui. Alkoholio poveikis žmogaus organams. Išvados. Literatūra.


Ardo sveikatą:Visada pasidaro savitiksliai ir ilgainiui pajungia visus kitus žmogaus veiksmus, visą jo veiklą (pavyzdžiui, bet kuria kaina gauti narkotikų). Pasižymi nepaprastu konservatyvumu (žalingo įpročio atsisakyti labai sunku) ir ryškia vidine kaita (priklausomybė nuo narkotinės medžiagos vis didėja, kartu didėja ir to įpročio daroma žala). Labiausiai veikia charakterį (formuojasi ypatinga žmogaus psichikos sankloda, specifinis charakteris). Prisideda prie žmogaus kaip asmenybės degradavimo.

1.1 Žalingų įpročių įtaka širdžiai

• Pusė visų rūkalių miršta ankščiau laiko, didžioji dalis - sulaukę vidutinio amžiaus.

• Skatina kvėpavimo takų infekcijas, skrandžio opaligę.

Lietuva yra tarp tų šalių, kuriose vienam gyventojui tenkančio alkoholio kiekis yra vienas didžiausių. Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos duomenimis, 2007 m. vienam Lietuvos gyventojui teko 14,3 l absoliutaus alkoholio. Į šį skaičių neįskaičiuotas nelegalus alkoholis. Iki 2008 m. alkoholinių gėrimų suvartojimas stabiliai augo, todėl natūralu, kad tuo metu daugėjo su alkoholio vartojimu susijusių sveikatos sutrikimų. Vien alkoholinių psichozių skaičius, Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, nuo 61 atvejo 100 tūkstančių gyventojų 2000 m. išaugo iki 111 atvejo 100 tūkstančių gyventojų 2007 m. Statistikos departamento duomenimis, per penkerius metus apie 40 proc. padaugėjo mirusiųjų nuo alkoholio sukeltų ligų. Kartu su suaugusiaisiais alkoholiu pradėjo piktnaudžiautiir vaikai. Lietuvoje ne tik daugėja alkoholį vartojančių vaikų, bet žymiai anksčiau pradedama vartoti alkoholį, be to, išnyko skirtumas tarp berniukų ir mergaičių. Mergaitės alkoholinių gėrimų vartojimu beveik nesiskiria nuo berniukų ir šis skirtumas išnyko per gana trumpą laiką. Tuo pat metu apie 17 kartų padaugėjo vaikų, atvežamų detoksikuoti į gydymo įstaigas apsinuodijus alkoholiu. Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis, 2001 m. gydymo įstaigose dėl intoksikacijos alkoholiu gydyta 19 vaikų 7–14 metų, o 2007 m. tokių vaikų jau buvo 329. Alkoholis, anksčiau buvęs daugiausia vyrų problema, tobulėjant rinkodarai ir atsiradus naujoms gėrimų rūšims, tokioms kaip sidras, alkoholiniai kokteiliai, ėmė vis labiau skverbtis į mergaičių gyvenimą. Tam didelės įtakos turėjo reklama. Moterų, rizikingai vartojančių alkoholinius gėrimus, skaičius nuolat auga ir tai neišvengiamai atsilieps jų sveikatai, todėl medicinos specialistai turėtų būti budresni ir informuoti moteris apie gresiančią riziką ir suteikti daugiau informacijos apie alkoholio poveikį moters ir vaiko sveikatai.

Alkoholio vartojimas iki pastojimo ir nėštumo metu didina persileidimų bei vaisiaus žūties riziką, didina priešlaikinio gimdymo riziką bei yra susijęs su mažesniu naujagimio gimimo svoriu. Alkoholinė intoksikacija nėštumo metu sukelia vaisiaus judesių susilpnėjimą bei kvėpavimo judesių slopinimą.

Vaisiaus alkoholinis sindromas – tai sutrikimas, sukeltas pernelyg didelio ir ilgalaikio alkoholio vartojimo nėštumo metu. Vaikai, gimę su VAS, pasižymi tam tikrais specifiniais bruožais:

4.Plona viršutinė lūpa, trumpas latakas tarp viršutinės lūpos ir nosies.

Priklausomai nuo to, kokiais kiekiais nėščioji vartoja alkoholį, išskiriami įvairūs alkoholio vaisiaus pažeidimo laipsniai. Sunkiais atvejais pasitaiko ne tik širdies, lyties organų ar inkstų sutrikimų, bet ir smegenų pažeidimų. Diagnozei nustatyti labai svarbi motinos anamnezė, susijusi su alkoholio vartojimu, nes nėra tokio laboratorinio testo, kuriuo remiantis būtų galima nustatyti ar prognozuoti VAS. Alkoholio vartojimą motinos dažniausiai slepia, todėl pakankamai sunku tai išsiaiškinti. Iš visų nėštumo metu vartojamų medžiagų alkoholis yra labiausiai paplitęs. Nors VAS yra dažniausiai pasitaikantis sutrikimas, apie jį vis dar stengiamasi nutylėti. Prancūzijoje atliktų tyrimų išvados skelbia, kad trys naujagimiai iš 1000 yra pažeisti alkoholio. Būsimam kūdikiui labai svarbu, kad kiekvienoje nėštumo fazėje nėščioji stipriai ribotų arba geriausiai visiškai atsisakytų alkoholio vartojimo.

  • Microsoft Word 1021 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3659 žodžiai)
  • Raminta
  • Žalingų įpročių įtaka sveikatai referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Žalingų įpročių įtaka sveikatai referatas. (2016 m. Kovo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/zalingu-iprociu-itaka-sveikatai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 11:22
×