Žalvaris


Zalvario savybes. Zalvario rusys. Zalvaris savybes. Kaip zymimas žalvaris. Zalvario zymejimas. Cinko lydinys. Zalvario l63 savybes. Vario ir zalvario savybes. Zalvaris lydinys. Darbas su zalvariu.

Paprastieji žalvariai. Jav atskiros žalvario rūšys turi pavadinimus. Jav žalvariai vadinami wrought brasses. Žalvaris yra vario lydinys su cinku ir kitais papildomais elementais. Cinkas yra pigesnis už varį, todėl žalvariai yra pigiausi vario lydiniai. Cinkas deoksidina varį, padidina jo stiprumą, šiek tiek sumažina elektrinį laidumą. Kai lydinyje yra ne daugiau kaip 39 % cinko, susidaro vienalytis kietasis cinko tirpalas varyje, žymimas raide α.

Žalvaris yra vario lydinys su cinku ir kitais papildomais elementais. Kai lydinyje yra ne daugiau kaip 39 % cinko, susidaro vienalytis kietasis cinko tirpalas varyje, žymimas raide į. Vienfazis žalvaris yra plastiškas. Kai cinko yra daugiau – 39–46 %, struktūroje greta kietojo tirpalo atsiranda intermetalinio junginio cuzn, žymimo raide ā, dalelių. Kai dvifaziame žalvaryje ā fazės nedaug, padidėja žalvario stiprumas, bet sumažėja plastiškumas. Kai šios fazės daug, lydinys pasidaro trapus ir menkavertis kaip konstrukcinė medžiaga.

Europoje žalvariai žymimi cu4700, cu4701, cu6800 arbarusijoje žymimi raide ė (ėąņóķü – žalvaris). Deformuojamuose žalvariuose nurodomas vidutinis vario kiekis procentais (ė96 – 96 % cu, % zn; ė63 – 63 % cu, 37 % zn), o liejamuose – rašoma cinką žyminti raidė Ö ir nurodomas vidutinis cinko kiekis procentais (ėÖ40c – 40 % zn, % pb, likusioji dalis varis ).

Legiruotųjų arba daugiakomponenčių žalvarių markėse nurodomi legiravimo elementai ir jų vidutinis kiekis procentais.

  • Microsoft Word 4 KB
  • 2012 m.
  • 1 puslapis (380 žodžiai)
  • Žalvaris
    10 - 3 balsai (-ų)
Žalvaris. (2011 m. Liepos 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/zalvaris.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 29 d. 05:34
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo