Žandikaulių cistų radiologinė diagnostika


Gomurio cista. Radikuline cista radiologiskai.

Tema Žandikaulių cistų radiologinė diagnostika. Įvadas ir cistų klasifikacija. Odontogeninės žandikaulių cistos. A) cistos, besiformuojančios iš malassez ląstelių liekanų. Šaknies (radikulinė) cista. B) cistos, besiformuojančios iš emalio organo epitelio liekanų. Folikulinė cista. Dygimo (erupcinė) cista. Paradentalinė cista. C) cistos, besiformuojančios iš danties plokštelės liekanų. Odontogeninė keratocista. Šoninė periodonto cista. Neodontogeninės žandikaulių cistos. Kandžių kanalo cista. Vidurinė gomurio cista. Globulomaksiliarinė ir vidurinė a/ž cistos. Žandikaulių pseudocistos. Aneurizminė kaulo cista. Trauminė kaulo cista. Latentinė kaulo cista. Išvados. Naudota literatūra.

Cista – tai patologinė ertmė, apribota kapsule iš fibrozinio jungiamojo audinio, išklota epiteliu, kurio kilmė gali būti įvairi. Cistos ertmė paprastai būna pripildyta skysčio arba klampesnės medžiagos, sudarytos iš žuvusių ląstelių, keratino ar gleivių. Cistos yra gana dažna veido ir žandikaulių srities patologija. Neretai jos nesukelia simptomų ir yra diagnozuojamos atsitiktinai padarius rentgenogramą kitu tikslu ar tada, kai susidaro didelių kaulo pažeidimų (kaulo destrukcija ar deformacija).

Cistos, besiformuojančios iš Malassez ląstelių liekanų:

Šaknies (radikulinė) cista: viršūninė, šoninė, rezidualinė

Cistos, besiformuojančios iš emalio organo epitelio liekanų

Dantenų cista (diagnozuojama remiantis klinikiniais duomenimis, radiogramose šios cistos neturi požymių, nebent tais atvejais, kai dėl spaudimo kaule susidaro įdubimas)

Naujagimių danties plokštelės cista (diagnozuojama remiantis klinikiniu vaizdu bei paciento amžiumi, o ne radiologiniais duomenimis).

Ši cista dar gali būti vadinama uždegimine ar periodonto. Malassez ląstelių liekanos – tai mažos odontogeninio epitelio ląstelių grupės, išsibarsčiusios periodonto raištyje. Daugiausia jų yra ties šaknies viršūne. Cista formuojasi kaule, negyvybingo danties šaknies viršūnės srityje. Labai retai cista gali susiformuoti ties šoninių šaknies kanalų atsivėrimo angomis – tuo atveju ji vadinama šonine šaknies cista. Skiriama dar viena uždegiminių cistų, kurių randama pašalinto danties srityje, rūšis – rezidualinė cista. Radikulinė cista - tai dažniausia iš visų cistų pasitaikančių žandikauliuose (ypač apie kandžius, iltis viršutiniame žandikaulyje).

Šaknies cistos diagnozuojamos atsitiktinai padarius radiogramas ar atsiradus uždegiminiams pokyčiams. Radiologiškai pastebimas dažniausiai apvalios formos, daugiau nei 2 cm diametro, aiškių ribų kaulo prašviesėjimas ties šaknies viršūne (esant viršūninei cistai) ar šaknies šone (esant šoninei cistai). Radiologiškai šaknies cistas sunku atskirti nuo viršūninio periodontito. Cistų dydis labai įvairus: gali apimti kelis dantis, net ir neturėjusius įtakos joms susiformuoti, ar net žandikaulio pusę. Cista gali pastumti gretimų dantų šaknis ar rezorbuoti kaulą jų srityje. Rezidualinė cista radiologiškai atrodo kaip aiškių ribų kaulo prašviesėjimas pašalinto danties srityje (dažniau apatiniame žandikaulyje, aukščiau viršutinio alveolinio nervo kanalo).

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1584 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lina
  • Žandikaulių cistų radiologinė diagnostika
    10 - 3 balsai (-ų)
Žandikaulių cistų radiologinė diagnostika. (2015 m. Gegužės 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/zandikauliu-cistu-radiologine-diagnostika.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 03:33
×