Žanrai


Publicistikos žanrai. Laisko zanras. Publicistinis laiskas. Publicistinis zanras. Zanras laiskas. Laisko zanrai. Korespondencija žanras. Satyriniai žanrai. Laiskas zanras. Informacinis žanras.

Žinutė. Ataskaita. Reportažas. Interviu. Korespondencija. Esė. Straipsnis. Komentaras. Apžvalga. Recenzija. Publicistinis laiškas. Apybraiža. Satyriniai žanrai. Žinutė - operatyvus, glaustas pranešimas apie įvykį, faktą, naujieną. Nedelsiant pranešti tai, kas yra svarbiausia. Pateikiama informacija išdėstoma atsakymu kas? Kur? Kada? Vyko forma. Laiko atžvilgiu įvykis yra aprašomas trejopai: kas vyko, vyksta, vyks. Atspindi visuomeninio, politinio, ekonominio, politinio, kultūrinio gyvenimo įvykius. Ataskaita - informacinis žanras, pateikiantis pranešimus apie renginius (suvažiavimus, konferencijas, mitingus, susirinkimus, pasitarimus ir kt. ), kur veiksmas reiškiamas žodžiu. Pagrindinis šaltinis yra pranešėjų ar dalyvių kalbos. Reportažas (panc. Reportage, angl. Report- pranešti)- spaudos, televizijos, radijo ž-tikos informacinis žanras, to žanro kūrinys, operatyviai, dinamiškai, įtaigiai pasakojantis apie įvykius, kurių stebėtoju buvo pats autorius. Reportaže glaustai, vaizdžiai, panaudojant būdingiausias detales, perteikiama skaitytojui, žiūrovui ar klausytojui įvykių raida taip, tarsi jis pats būtų buvęs stebėtojas. Straipsnis - ž-tinis analitinis žanras, kuriam būdinga reiškinių, problemų analizė, nuoseklus, loginis minties plėtojimas, visuomenės gyvenimo dėsningumų atskleidimas. Kartais atvirai išsakoma autoriaus nuomonė. Daromos įtikinamos išvados. Rašant išskiriami trys etapai : temos pasirinkimas, temos pateikimas ir literatūrinis apdorojimas. Apyraiža - publicistinis žanras, tradiciškai priskiriamas meninių- publicistinių žanrų grupei. Naudojamas dokuntiškai tiksliai ir kartu vaizdžiai pasakojant apie konkrečius žmonių poelgius ir charakterius, kuriant jų portretus , taip pat atspindint žmonių grupės ar bendruomenės tarpusavio santykius.

Žinutė - operatyvus, glaustas pranešimas apie įvykį, faktą, naujieną. Pagal pateikiamos informacijos pobūdį jos skirstomos į įvykines- pranešimus, susijusius su konkrečiu įvykiu, ir neįvykines- nauja informacija apie kasdienybės pasikeitimus. Priklausomai nuo pateikiamos informacijos kiekio skiriamos kelios žinučių rūšys: kronikinė (kas, kur, kada. Pavadinime tik vienas žodis), paprastoji (prie kronikinės kas, kur kada pridedama kaip. Apie 4-5 sakinius), ir išplėstinė (pridedama kodėl. Nebūtina pradėti kronikiniu modeliu, reikalinga papildoma informacija. Būtinas pavadinimas. Citata puošia žinutę, bet nedaugiau sak. Mažiausiai patikimi šaltiniai. Svarbiausi logiški faktai. Neperkrauti pavardėmis ir skaičiais). Lietuvoje yra žinių tarnybos: elta ir bns. Jos atlieka tarnybinę funkciją. Pasak v. B. , apverstosios piramidės principas iš tikrųjų tinka tik labai retais atvejais, nes tai per daug nuoboduj. Dar vienas žinutės rašymo būdas : iškelto fakto principas . Iškeliama pagr. Naujiena, o toliau aiškinami faktai. Efektingas pavadinimas pritraukia skaitytojo dėmesį. Stilius nebūtinai sausas, tačiau aiškus. Pirmas skinys- maksimalus informacijos kiekis.

Tai vienas seniausių žurnalistikos kūrinių. Atsirado xvii a pr. Laikoma pačiu objektyviausiu kūriniu.

Ataskaita - informacinis žanras, pateikiantis pranešimus apie renginius (suvažiavimus, konferencijas, mitingus, susirinkimus, pasitarimus ir kt. ), kur veiksmas reiškiamas žodžiu. Atsakaitoje išsamiau ir detaliau negu žinutėje informuojama apie renginį. Pagal pateikimo formą skiriamos kelios ataskaitų rūšys: protokolinė(paprastoji) (chronologiškai užrašoma, kas buvo kalbėta, ž-tas neparodo savo įpūdžių), teminė (pagal temas, kurios labiausiai akcentuotos. Kartasi tik vienas pranešimas, o apie kitus tik labai trumpai), probleminė (pagal ginčus, kreipiamas dėmesys į diskusiją, ginčus. Kartais pranešimas apie įvykį naudojams kaip pretekstas iškelti svarbią visuomenei prblemą, tačiau neanalizuoti (turbūt)), analitinė( joje dar laisviau panaudojamos dalyvių kalbos,tačiau papildoma ir jau sukaupta info. , pasireiškia ž-to požiūris, jo vertinimas, tačiau negali užgožti informacinės f-jos. ), reportažinė- ataskaita-vaizdelis (su reportažo detalėmis, matytomis ž-to akimis. Čia jau įdomu ir aplinka, stebėjimas) ir kt. Pasak v. B. , įrašas reikalingas apsiginti, gali tą patį sakinį kalbėtojas suprasti vienaip, o ž-tas kitaip ( nes jis yra aktyvus renginio dalyvis, todėl dažnai išsako savo nuomonę). Ataskaitos objektas nera tikrovė, o jau kažkieno suprasta tikrovės samprata.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2010 m.
  • 4 puslapiai (2180 žodžiai)
  • Mokykla
  • Inga
  • Žanrai
    10 - 3 balsai (-ų)
Žanrai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/zanrai.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 17 d. 08:11
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo