Žargonas mano aplinkoje


Lietuvių skaidrės.

Tikslas. Išanalizuoti Onuškio Donato Malinausko vidurinės mokyklos mokinių vartojamus žargonus. Darbo eiga. Žargonų skirstymas pagal reikšmę. Vietų apvadinimai. Žmonių apibūdinimas. Laisvalaikio žargonas. Daiktų pavadinimai. Emocinis žargonas. Žargonų daryba. Trumpiniai (sutrumpinti lietuviški žodžiaiDaugiau pavyzdžių. Ypatingai trupinami žodžiai SMS žinutėse. Neteiktinieji skoliniai (svetimybės arba ,,nevertiniai“Daugiau svetimybių, kilusių iš anglų kalbos. Rusų kalbos nevertiniai. Vokiečių kalbos nevertiniai. Dariniai su formantu –alkė. Daugiau pavyzdžių. Dariniai su formantais –ikas, –akas, –okas. Dariniai su formantais –ūškė, –iškė,. –eškė, –aškė. Daugiau pavyzdžių. Semantiniai žargonai. Įvairios darybos žargonai. Žargonų kaitymas. Krūta kupšė, krūtos kupšės. Žargoniniai veiksmažodžiai kaitomi laikais, skaičiais ir asmenimis. Žargonų vartojimas. Žargonų vartojimas šeimoje. Žargonų vartojimas draugų rate. Paauglių žargonas. Vyresnio amžiaus žmonių žargonas. Išvados.


Uždaviniai: 1. Išnagrinėti Onuškio Donato Malinausko vidurinės mokyklos mokinių vartojamų žargonų reikšmę, darybą ir vartojimą. 2. Parengti darbo aprašymą ir pristatyti mokyklos bendruomenei. 3. Mokytis atlikti tiriamąjį darbą. 4. Mokytis planuoti darbo ir laiko resursus.

Išanalizavau mokinių surinktą žargonų žodynėlį. Papildžiau naujai atsiradusiais žodžiais. Aptariau žargonų skirstymą pagal reikšmę, darybą, vartojimą ir kaitymą. Parengiau darbo aprašymą ir išvadas.

Visus žargonus galima suskirstyti pagal reikšmę. Tai gali būti: vietų ( prekybos centrų, parduotuvių ar picerijų) pavadinimai, asmenų ar daiktų pavadinimai, ypatybės, veiksmai, emociniai - ekspresiniai žodžiai.

Sutrumpiname kokios nors vietos (prekybos centro, parduotuvės ar restorano) pavadinimą ir padarome jį trumpesnį, kad būtų lengviau ir greičiau pasakyti. Akras (=AKROPOLIS (prekybos ir pramogų centras)). Eisi šiandien į Akrą? Mokšė (=mokykla). Ryt jau į mokšę reiks. Čiliakas (= „ČILI“ picerija). Vakar buvai čiliake?

Norėdami, kad žmonės nesuprastų ar nežinotų, kaip juos vadiname arba ką apie juos manome, sukuriame žargonus, kurie atspindi žmogų ar jo kompleksą. Alchašas (=žmogus, turintis problemų dėl alkoholio). Matai, koks alchašas gatvėj stovi? Čiolės (=merginos). Matei, kokios čiolės nuėjo? Ecės (=negražios panelės). Matei, kokia ecė?

Jauni žmonės labai dažnai renkasi kartu praleisti laisvalaikį. Praleidimo formų yra įvairių tad ir kalbos esti įvairios. Neapsieinama be žargonų. Cizos (=cigaretės). Nupirk ir man cizų. Šnapsas (=degtinė). Eina išgersim šnapso. Muzonas (=muzika). Užleisk muzono.

 • Lietuvių kalba Skaidrės
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Milena
 • 34 puslapiai (1470 žodžių)
 • Mokykla
 • Lietuvių skaidrės
 • MS PowerPoint 1666 KB
 • Žargonas mano aplinkoje
  10 - 8 balsai (-ų)
Žargonas mano aplinkoje. (2016 m. Gegužės 10 d.). http://www.mokslobaze.lt/zargonas-mano-aplinkoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 01:52