Zearalenono (zon) kiekio nustatymas grūduose ir pašaruose ifa metodu


Įvadas. Nmvrvi veiklos apibūdinimas. Mikotoksinų tyrimų laboratorijos veikla. Mikotoksinai. Mėginių paėmimas. Mikotoksinų tyrimų laboratorijoje atliekami tyrimai. Tyrimų metodas laboratorijoje. Naudojama laboratorinė įranga. Tyrimams naudojami reagentai. Kokybės vadybos sistema. Praktinė dalis. zearalenono (zon) kiekio nustatymas grūduose ir pašaruose ifa metodu. Metodo esmė. Prietaisai. Reagentai ir medžiagos. Rinkinio sudėtis. Konjugato paruošimas. Tirpalų paruošimas. Laboratorinės pagalbinės priemonės. Analizės eiga. Imunofermentinės analizės procedūra. Rezultatų apskaičiavimas. Rezultatų pateikimas. Žmogaus ir gamtos sauga laboratorijoje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Institute atliekamas cheminių teršalų maisto produktuose, maisto mikrobiologinio užterštumo, maisto priedų ir maisto papildų, genetiškai  modifikuotų organizmų, mitybos, maisto produktų gamybos technologijų įtakos maisto saugai rizikos vertinimas, teikiama mokslinė ir techninė pagalba, atliekama per maistą plintančių pavojingų žmonėms ir gyvūnams ligų sukėlėjų epidemiologinė analizė.

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute yra šie skyriai:

Cheminių tyrimų skyriuje yra įvairūs su cheminiais tyrimais susiję tyrimai:

Tyrimai yra atliekami pagal tarptautinius standartus bei paruoštas laboratorijoje SVP. Cheminių tyrimų skyriuje kasmet paruošiami ir akredituojami vis nauji tyrimų metodai.

Aflatoksino M1 nustatymas piene, pieno miltuose, maisto produktuose IFA metodu.

Aflatoksino B1 kiekio nustatymas riešutuose, džiovintuose vaisiuose ir prieskoniuose IFA metodu.

Ochratoksino A (OTA) kiekio nustatymas maisto produktuose, pašaruose, kavoje, kakavoje, mėsoje, riešutuose, džiovintuose vaisiuose, sultyse, aluje ir vyne IFA metodu.

Deoksinivalenolio (DON) deoksinivalenolio nustatymas grūdų produktuose bei pašaruose IFA metodu.

Chloramfenikolio (CAP) kiekio nustatymas kiaušiniuose, pašaruose, meduje, mėsoje, piene bei pieno produktuose IFA metodu.

Skirtingiems mikotoksinų tyrimams naudojami įvairūs reagentai bei medžiagos. Atliekant skirtingus jų tyrimus yra naudojami skirtingi rinkiniai, kuriuose yra mikro plokštelė su 96 akutėmis, plovimo buferis, skirtingų koncentracijų šeši standartiniai tirpalai, konjugatas, antikūnas, substratas arba chromogenas, stop reagentas. Kiekvienam tyrimui yra naudojami vis kitokie rinkiniai, todėl ir rinkinių sudėtis iš dalies skiriasi.

Kokybės vadybos sistema užtikrina, kad Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atliekamų tyrimų metodai atitinka Europos Sąjungos reikalavimus. Akreditaciją suteikia tarptautiniu mastu pripažinta akreditacijos įstaiga – Nacionalinis akreditacijos biuras (NAB). NAB yra Europos akreditacijos organizacijos (EA) tikrasis narys, Tarptautinės laboratorijų akreditacijos organizacijos (ILAC) tikrasis narys ir ILAC daugiašalių pripažinimo susitarimų (MRA) signataras.

Metodo esmę sudaro antikūno – antigeno reakcija. Zearalenono kiekis maisto produktuose nustatomas netiesioginiu imunofermentiniu (IFA) metodu. Mikroplokštelės yra padengtos specifiniais antikūniais prieš Zearalenoną. Į mikroplokšteles dedami Zearalenono standartai arba mėginiai ir fermentu žymėtas Zearalenonas (fermento konjugatas). Laisvasis ir fermentu žymėtas zearalenonas konkuruoja dėl jungimosi prie antikūno vietos (konkuruojanti imunofermentinė analizė). Bet koks nesurištas fermento konjugatas yra pašalinamas praplaunant plokštelę. Tada į plokštelę yra dedamas fermento substratas (šiuo atveju – šlapalo peroksidas) ir chromogenas (tetrametilbenzidinas) ir inkubuojama. Įvykus inkubacijai, surištas fermento konjugatas pakeičia bespalvį chromogeną į mėlynos spalvos produktą. Papildomai įdėjus stop – reagento (1N sieros rūgštis), spalva pasikeičia iš mėlynos į geltoną. Galiausiai atliekamas fotometrinis matavimas esant 450 nm bangos ilgiui. Absorbcija yra atvirkščiai proporcinga zearalenono koncentracijai mėginyje.

Naudojamas firmos R-Biopharm AG rinkinys RIDASCREEN® Zearalenon R1401. Rinkinyje yra plokštelė su 96 mikroindeliais. Rinkinys laikomas šaldytuve (+2 - 8ºC). 1val. prieš pipetavimą rinkinys išimamas iš šaldytuvo ir atšildomas kambario temperatūroje, Rinkinyje esančių medžiagų užtenka 42 tyrimams.

1 plokštelė su 96 mikroindeliais (12 kilnojamų eilučių po 8 mikroindelius kiekvienoje eilutėje), padengtus antikūnais prieš zearalenoną.

  • Microsoft Word 4216 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3338 žodžiai)
  • Kolegija
  • Agnius
  • Zearalenono (zon) kiekio nustatymas grūduose ir pašaruose ifa metodu
    10 - 1 balsai (-ų)
Zearalenono (zon) kiekio nustatymas grūduose ir pašaruose ifa metodu. (2019 m. Rugsėjo 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/zearalenono-zon-kiekio-nustatymas-gruduose-ir-pasaruose-ifa-metodu.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 21 d. 11:24
×