Žemaičių krikšto iššūkiai ir raida konstancos susirinkimo kontekste


Įžanga. Įvadas. Krikšto problematika žemaitijoje. Konstancos susirinkimo iniciatyva. Žemaičių byla. Žemaičių skundas. Kryžiuočių ordino pastangos kliudyti krikštą. Pavedimas krikštyti žemaičius. Išvados. Naudota literatūra.

Žemaičių krikštas – svarbus reiškinys, ne tik Lietuvos, bet ir Europos istorijoje. Žemaičiai buvo paskutinė Europos dalis, kuri vis dar gyveno nepriėmusi tikrojo Dievo mokymo. 1387 metai yra Lietuvos valstybės įsijungimo į krikščioniškų tautų ir valstybių šeimą data. Tuo tarpu Žemaičiai krikščionimis tapo tik 1413 metais, o 1417 įsteigta žemaičių ( Medininkų) vyskupija. Kodėl taip atsitiko? Kokios to priežastys? Norint atsakyti į šiuos klausimus svarbu pažinti aplinkybes ir priežastis, kurios nulėmė šitokia istorijos eigą apžvelgiant istoriografijos darbus, susijusius su šia tema, ir tokiu būdu kritiškai įvertinti šią svarbią problemą. Kitas svarbus momentas Žemaičių krikšto fenomene yra Jogailos ir Vytauto kelionė iš Kauno į Žemaitiją.

Nedaug težinoma, kaip vyko patsai Lietuvos krikštas. Tik yra aišku viena, kad prieš priimant krikščionybę reikėjo nusivilkti pagoniškąjį rūbą, idant vietoj daugybės “dievų” įtikėtų į vieną Dievą. Todėl Krėvos aktas buvo labai svarbus tiek Lietuvai tiek ir Lenkijai bei visai Rytinei Europai. Šiuo aktu buvo pradėtas procesas, kuriuo buvo viešai pareikštas lietuvių nusistatymas priimti lotynų krikštą ir tokiu būdu neatšaukiamai atkreipti Lietuvą į Vakarų Europą.

Vykdant Kriavos unijos sąlygas, Jogaila su savo broliais, bei Vytautu, lenkų kunigais, bei kariauna nuvyko į Lietuvą, krikštyti lietuvių. Tačiau naujasis karalius tai padarė ne iš karto. Iš pradžių karališkoji pora lankė Didžiąją Lenkiją ir kai kurias prie Krokuvos artimesnes vietoves. Po pusmečio Jogaila iškeliavo į rytuose nuo Krokuvos esantį Lucką, tuomet priklausiusį Lietuvos Didžąjai Kunigaikštystei, kurį valdė kunigaikštis Vytautas ir iš ten abu pusbroliai patraukė į Vilnių.

Tai, ko niekam nepavyko padaryti jėga, lenkai padarė diplomatiškai.

  • Microsoft Word 36 KB
  • 2015 m.
  • 14 puslapių (3427 žodžiai)
  • Antanas
  • Žemaičių krikšto iššūkiai ir raida konstancos susirinkimo kontekste
    10 - 5 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Žemaičių krikšto iššūkiai ir raida konstancos susirinkimo kontekste. (2015 m. Kovo 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/zemaiciu-kriksto-issukiai-ir-raida-konstancos-susirinkimo-kontekste.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 11:52
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo