Žemaičių tarmės skaidrės


Lietuvių skaidrės. Žemaičių tarmės. Tikslai ir uždaviniai. Supažindinti bendraklasius su žemaičių tarme. Žemaičių tarmė. Žemaičių tarmė – lietuvių kalbos tarmė. Abėcėlė. Žemaičių tarmė naudoja skirtingą abėcėlę nei bendrinė lietuvių kalba. Pratarmės ir šnektos. Šiaurės. Skiriamosios ypatybės. Šiaurės žemaičiai turi dvibalsius ọu. Fonetinės ypatybės. Žemaičiai dvibalsina kirčiuotus kamieno ir galūnės balsius ė. Žemaičiai netaria trumpųjų balsių niekada nekirčiuojamose galūnėse. Kirčiavimas. Žemaičiams būdingas kirčio atitraukimas. Priegaidės. Priegaides žemaičiai turi dvi – tvirtapradę ir tvirtagalę. Morfologinės ypatybės. Ir V linksniuotės daugiskaitos vietininko galūnė yra ūse pvz. Sintaksinės ypatybės. Prielinksnį pas žemaičiai vartoja su kilmininku pvz. Leksinės ypatybės. Žemaičiai vartoja žodžių, kurie aukštaičiams negirdėti ir nesuprantamai. Išvados. Žemaičių tarmė naudoja kitokią abėcėlę. Žemaitija Tuos žaliuoses pīvas. Tiesa ar netiesa? Žemaičių tarme daugiausia yra kalbama pietų Lietuvoje. Netiesa. Žemaičių tarmę vartoja apie 0,1 mln. Lietuvos gyventojų. Netiesa. Žemaičių patarmės yra trys Rytų Pietų Vakarų Netiesa. Žemaičių tarmė yra modernesnė už aukštaičių tarmę. Tiesa. Žemaičiai naudoja tokią pat abėcėlę, kaip ir aukštaičiai. Netiesa. Žemaičiams nebūdingas kirčio atitraukimas. Netiesa. Kirčio atitraukimas gali būti sąlyginis ir visuotinis. Tiesa. Žemaičiai turi tris priegaides. Netiesa. Vakarų žemaičiai turi dvibalsius ou, ei. Pvz dộuna, pệins Netiesa. Žemaičiai vartoja žodžius, kurių aukštaičiams nėra žinomi. Tiesa.


Supažindinti bendraklasius su žemaičių tarme. Išsiaiškinti kuo skiriasi žemaičių tarmė nuo bendrinės kalbos.

I ir V linksniuotės daugiskaitos vietininko galūnė yra ūse pvz.: miškūse „miškuose“, keliūse „keliuose“, turgūse „turguose“. Žemaičiai neturi bevardės giminės būdvardžių, išskyrus šilta, šalta, karšta. Juos yra pakeitę prieveiksmiai ar moteriškosios giminės būdvardžiai. Pvz.: kaip čia gražiai „kaip čia gražu“, a tamsi yr „kai tamsu yra“. Didžiojoje tarmės dalyje vietoj įvardžių jis, ji vartojami įvardžiai ans, anà. Kamienas an turimas visoje paradigmoje.

Žemaičių tarmė naudoja kitokią abėcėlę, nei bendrinė kalba. Tarmė yra skirstoma į šnektas ir šnektas Žemaičiai savo kalboje turi žodžių, kurie yra nesuprantami ir nežinomi aukštaičiams.

Vakarų žemaičiai turi dvibalsius ou, ei. Pvz: dộuna, pệins Netiesa.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Raminta
  • 28 puslapiai (695 žodžiai)
  • Lietuvių skaidrės
  • MS PowerPoint 898 KB
  • Žemaičių tarmės skaidrės
    10 - 9 balsai (-ų)
Žemaičių tarmės skaidrės. (2015 m. Spalio 07 d.). http://www.mokslobaze.lt/zemaiciu-tarmes-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 22:28