Žemaitė projektas (5)


Žemaitė. Žemaitė (tikr.  Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė) gimė neturtingų bajorų šeimoje. Biografija. Nuo mažens Žemaitė mokėjo žemaitiškai ir lenkiškai. 1883 m. apsigyveno Ušnėnuose, kur susipažino su Povilu Višinskiu. 1907 m. Kaune dalyvavo Lietuvos moterų suvažiavime. Apie Žemaitę ir jos gyvenimą išleistos kelios monografijos. Atminimas apie žemaitę. 1968 m. Žemaitės paminklas. Julija Žymantienė - Žemaitė - viena žymiausių lietuvių realizmo kūrėjų. Kūryba. Pagrindinis kūrinių motyvas – šeimos santykiai. Ji pasakoja neįmantriai, paprastai ir aiškiai. Žemaitė taip įtikinamai vaizduoja tikrovę. Žemaitei geriausiai buvo pažįstamas valstiečių gyvenimas ir jo sunkumai. Marti Topylis Petras Kurmelis Sučiuptas velnias Sutkai. Žemaitės kūriniai. Remdamasi kaimo žmonių istorijomis Žemaitė parašė apsakymų ciklą ir pavadino jį. Marti”. Apsakyme “Marti” Žemaitė vaizduoja moters beteisiškumą pobaudžiaviniame kaime. Pirmoji priversta ištekėti už nemylimo vyro. Katrė niekada neišgirsta iš savo uošvės švelnaus. Susirgus Katrei, anyta mažai tekreipia dėmesio į ją. Labai ryškus senosios Vingienės bruožas – nevalyvumas. Darbštumas – patraukliausias Katrės bruožas. Žemaitė sukūrė didelę meninę įtampą tarp Vingių moralinio suirimo ir Katrės moteriško padorumo.


Žemaitė (tikr. Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė) gimė neturtingų bajorų šeimoje, grafų Pliaterių Bukantės dvarelyje (1845 m. gegužės 31) – lietuvių rašytoja, demokratė ir švietėja. Pirmoji žymi moteris rašytoja, realizmo srovės lietuvių literatūroje pradininkė.

Remdamasi kaimo žmonių istorijomis Žemaitė parašė apsakymų ciklą ir pavadino jį ,,Laimė nutekėjimo”. Jame rašytojos žvilgnis krypsta į moteris, kurioms lemta patirti ne tik šeimos džiaugsmų, bet ir karčią marčios dalią. Vienas apsakymas taip ir pavadintas - ,,Marti”.

  • MS PowerPoint 2889 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (704 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Miglė
  • Žemaitė projektas (5)
    10 - 1 balsai (-ų)
Žemaitė projektas (5). (2017 m. Gruodžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/zemaite-projektas-5.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 09:36
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo