Žemaitukai arkliai


Zemaituku mityba. Zemaitukai visles bruozai.

Įvadas. Žemaitukų mityba. Žemaitukų laikymas ir priežiūra. Kumelingų kumelių mityba ir laikymas. Darbinių kumelių mityba. Žindamų kumelių mityba ir laikymas. Kumeliukų mityba ir laikymas. Eržilų mityba ir laikymas. Išvados.

Žemaitukai - unikali, seniausia Lietuvos arkių veislė. Ji jau žinoma nuo VI-VII amžiaus. Daugelį metų šią arkių veislę lietuviai garbino, puoselėjo, saugojo ir mylėjo. Rašytiniuose šaltiniuose jie buvo aprašomi kaip patys ištvermingiausi ir energingiausi karo žirgai. Dabar žemaitukai laikomi produktyviausia žemės ūkio darbo jėga.

Žemaitukai lig šiol pasižymi savo geriausiomis savybėmis: atsparumu ligoms, nereiklumu pašarui, tvirtu, greitumu, ilgaamžiškumu, vislumu. Visi šie arklių veislės bruožai tikrai rūpės ūkininkui, kuriam svarbus darbo našumas ir kokybė. Tinkama gyvulio priežiūra ir mityba suteikia jam energijos ir ištvermės atlikti darbus. Žmogus laikantis ir auginantis žemaitukus turi žinoti jų dienos racioną, laikymo vietą, temperatūrą, oro drėgnumą.

Tinkamai sukurtas racionas, tai sveikų, žvalių, energingų gyvulių pašarų norma dienoje arba metuose. Racionas kuriamas, pagal kiekvieno gyvulio organizmo individualumą ir poreikį maistui. Kad pašarai būtų racionaliai naudojami, labai svarbu ne tik sudaryti reikiamus racionus, bet ir tinkamai juos paruošti, laiku ir tam tikra tvarka sušerti. Pirmiausiai - duodami tokie pašarai, kurie sukeltų apetitą ir arklys norėtų labiau ėsti, o po jų – stambieji. Jei duodami nauji pašarai, tai gyvulys prie jų turi būti pratinamas palaipsniui, kad nestriktų jo virškinimas.

Vanduo kaip ir pašaras arkliams labai svarbus. Jis visada turi būti šviežias ir neužterštas, nes kitaip arklys vandens negers.

Koncentruoti pašarai yra labai svarbūs žiemą ir jų žemaitukai suėda daugiausiai. Vasarą - žolės, nes papraščiausias pašaras yra šiuo sezonu ir lengviausiai preinamas gyvuliams. Būtina nepamiršti ir pašarų priedų, kurie skatina arklių apetitą.

Arklys turi patirti visus gerovės principus, kad galėtų augti ir būti sveikas. Gyvuliu reikia tinkamai rūpintis ir prižiūrėti, nes kitaip gali nudvėsti arba susirgti. Žmogus laikantis arklį privalo žinoti kokio aptvaro, pastogės jam reikia. Kokia turi būti tvarto temperatūra, drėgmė, apšvietimas. Arkliai pakenčia didelius temperatūros svyravimus, todėl būtinai reikia arklides vėdinti, kad vyktų gyvulių termoreguliacija.

Arkliai turi būti kuo daugiau natūralioje šviesoje, nes tai teigiamai veikia jų medžiagų apykaitą.

Minimali tvarto tempertūra turi būti 6 - 8 o C laipsnių, o maksimali 10 - 12 o C. Oro drėgnis gali svyruoti nuo 60 %, iki 85 %. Gardo plotas ežilui ir kumelei turi būti apie 12 m2.

  • Microsoft Word 1092 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2229 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gerda
  • Žemaitukai arkliai
    10 - 6 balsai (-ų)
Žemaitukai arkliai. (2015 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/zemaitukai-arkliai.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 15 d. 22:05
×