Žemdirbio ir kario etika


Kario ir žemdirbio etika Kr. Krėvė , Br. „ Darbas žmogų puošia “. Be triūso Dievas nežada mūsų išmaitinti , o tinginiai sviete nereikalingi. Tu vargonų bei cimbolų niekini garsą Smuikai tau ir kanklys tur su gėda nutilti. „ taip jau Dievulis surėdė “. „ Darbštus žemdirbys sodina medžius , kurių vaisių jis pats niekuomet nematys “.


Etika – tai priimtinos elgesio normos, kurias visuomenė ar individų grupė priima kaip teisingas. „Mūsų moralinis vertinimas visada remiasi elgesio kodeksu, kurį laikome patikimu ir kuris skelbia tiksliai žinąs, kas gera ir kas bloga“, - teigė šveicarų filosofas Karlas Gustavas Jungas. Todėl etikos normos, paremtos įsitikinimais, skiriasi priklausomai nuo visuomenės vertybių. Įdomu patyrinėti, kokias vertybes gina ir propaguoja dvi svarbios visuomenės grupės – žemdirbiai ir kariai? Ir būtent kaip?

1.Liaudies išmintis byloja: „Darbas žmogų puošia“. Darbas- tai viena svarbiausių vertybių, visais laikais padėjusių žmonėms išlikti ne tik materialiai, bet ir dvasiškai turtingiems. Šiomis dienomis, gyvendami „paslaugų ir technologijų amžiuje“, daugelis esame įpratę, jog tam tikrus, ypač fizinius darbus už mus atlieka įvairūs robotai ir kitos šiuolaikinės technologijos. Tačiau, pvz., 18 a. žmonės net negalėjo pagalvoti apie tokius išradimus. Norėdami ko nors pasiekti ar tiesiog paprasčiausiai pramisti ir išmaitinti savo šeimą, valstiečiai viską turėjo atlikti savo rankomis ir sunkiu darbu. Žemdirbiams darbas buvo lyg šventė, nes nuo senovės įvairius darbus palydėdavo dainomis bei džiaugdavosi, nes tai buvo vienintelė galimybė užsidirbti pragyvenimui. Mažosios Lietuvos grožinės literatūros pradininkas Kristijonas Donelaitis poemoje „Metai“ išaukštino darbo svarbą, nes, pats vaikystėje patyręs nepriteklių, suprato darbo reikšmę . Todėl poemoje rašė: be triūso Dievas nežada mūsų išmaitinti, o tinginiai sviete nereikalingi.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (1147 žodžiai)
  • Mokykla
  • Sandra
  • Žemdirbio ir kario etika
    10 - 7 balsai (-ų)
Žemdirbio ir kario etika. (2016 m. Balandžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/zemdirbio-ir-kario-etika.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 19 d. 12:57
×