Žemdirbiška lietuvių literatūra


Ar žemdirbiška pasaulėjauta grįsti klasikiniai lietuvių literatūros kūriniai suprantami  jaunajai skaitytojų kartai ? Savo mintis pagrįskite literatūros pavyzdžiais.


Anot rašytojo ir dramaturgo Gilberto Keito Čestertono, geros knygos neleidžia tapti išties šiuolaikiniu žmogumi, nes šiuolaikinis žmogus yra labai ribotas. Dabartinė karta, užaugusi modernioje visuomenėje, yra varžoma technologijų ir medijų įtakos. Natūralu, kad jauno žmogaus požiūris į gerą, klasikinę lietuvių literatūrą, yra įtartinas. Savo kalboje aptarsiu, ar klasikų kūryboje, paremtoje žemdirbiška pasaulėjauta diegiamos vertybės, šalies istorijos aptarimas ir agrarinės tradicijos susidūrimas su modernizmu yra suprantamas jaunajam skaitytojui.

Klasikiniuose lietuvių literatūros kūriniuose, paremtuose agrarine pasaulėvoka, kalbama apie svarbiausias vertybes. Lietuvių valstietija pasižymėjo ypatingu darbštumu, religingumu ir meile tautai. Šios dorybės akcentuojamos ir Kristijono Donelaičio epinėje didaktinėje poemoje „Metai“. Kristijonas Donelaitis ― XVIII amžiaus klasikas, Mažosios Lietuvos lietuvių grožinės literatūros pradinininkas. Įkvėptas to meto Apšvietos idėjų lavintis ir šviesti kitus, poetas visą gyvenimą paskyrė valstiečių ugdymui. Klebonaudamas Tolminkiemio parapijoje, K. Donelaitis savo parapijiečius, lietuvių valstiečius baudžiauninkus pamokslais ragino mylėti gimtą žodį ir kalbą, gynė jų teises, skatino orumą. Šios idėjos vėliau sugulė į „Metus“. Žemdirbiška pasaulėjauta grįstas kūrinys vaizduoja rytų Prūsijos lietuvių valstiečių, vadinamų būrų gyvenimą Vyžlaukio valsčiuje Poetas kūrinyje akcentuoja pagrindines dorybes: darbą, religiją ir patriotiškumą. Darbas, pasak K. Donelaičio ― žmogaus vertės matas. Tai pagrindinis būro gyvenimo palydovas, pareikalaudavęs daugiausia laiko, tačiau kartu suteikdavęs stiprybės, nes valstietis, visą laiką gamtoje praleisdamas, niekada nesirgdavo poniškomis ligomis („ Rodos sveiks kūns, kuris vis šokinėdams nutveria darbus/Yr didžiausi bei brangiausi dovana“).

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 15 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1278 žodžiai)
  • Mokykla
  • Diana
  • Žemdirbiška lietuvių literatūra
    10 - 4 balsai (-ų)
Žemdirbiška lietuvių literatūra. (2016 m. Kovo 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/zemdirbiska-lietuviu-literatura.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 05:31
×