Žemdirbiška pasaulėjauta grįsti klasikiniai lietuvių literatūros kūriniai


Lietuvių kalbėjimo potemės 2018.

Ar žemdirbiška pasaulėjauta grįsti klasikiniai lietuvių literatūros kūriniai suprantami jaunajai skaitytojų kartai? Savo mintis pagrįskite literatūros pavyzdžiais.


Mūsų kultūra sparčiai vystosi ir keičia savo pavidalą. Globalizacija, miestų kūrimasis, informacinių ir komunikacinių technologijų atsiradimas lėmė tai, jog šiandien žmonės gyvena toli nuo žemės, tad ir pasaulio suvokimas kitoks nei valstietiškos literatūros veikėjų ir kūrėjų. Jaunimas paprasčiausiai nebesupranta tam tikrų vaizduojamo gyvenimo aspektų. Dėl to, atėjus į tam tikrą amžių, mokykloje sunku skaityti ir suvokti tokius kūrinius kaip Kristijono Donelaičio „Metai“. Šiandieninė visuomenė dirba kitose sferose, tad nelengva net įsivaizduoti, kad mėšlo vežimas galėjo vaidinti tokį svarbų vaidmenį žmonių gyvenime, kad jam reikėjo atskiro susirinkimo Krivulėje, o jame dalyvauti privalėjo visa bendruomenė. Nelengva suprasti ir kitus darbus, kurių niekada jauni žmonės nėra dirbę, kurių pavadinimus kartais girdi pirmą kartą gyvenime. Laisvoje visuomenėje užaugusiam jaunuoliui sudėtinga suvokti ir tai, jog prieš kiek daugiau nei du šimtmečius žmogus buvo priverstas eiti lažą ir dirbti ūkyje. Dirbti svetimam ne už atlyginimą, o už gabalėlį žemės, kurios šiandien apskritai nevertiname. Tad to nepatyrusiems jauniems žmonėms sunku suprasti kai kuriuos klasikinėje literatūroje vykstančius veiksmus ir jų priežastis, sunku skaityti apie darbus, kurie jiems nebėra aktualūs, kurių reikšmės kartais net nesuprantame. Turbūt tik žmogus vertinantis tokius dalykus kaip žemė, skaitydamas gali puikiai suprasti K. Donelaičio mintis.

Žemdirbiška pasaulėjauta grįsti klasikiniai lietuvių literatūros kūriniai. (2016 m. Balandžio 02 d.). http://www.mokslobaze.lt/zemdirbiska-pasaulejauta-gristi-klasikiniai-lietuviu-literaturos-kuriniai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 01:54