Žemė ir jos vidiniai sluoksniai


Įvadas. Žemės sandara. Žemės pluta. Žemės mantija. Žemės branduolys. Tektoninės plokštės. Uolienos. Išvados. Literatūros ir kitų informacijos šaltinių sąrašas.


Žemė aktyvi ir nuolat besikeičianti planeta. Geologiniai procesai nuolatos keičia

Litosfera, t. y. išorinis kietas žemės apvalkalas, sudarytas iš žemės plutos ir viršutinės mantijos dalies iki astenosferos, padalyta į didžiules litosferos plokštes. Litosferos plokštė gali būti sudaryta iš vandenyninės ir žemyninės plutos, jos gali judėti, ir tie judesiai vadinami tektoniniais.

Žemės plutą sudaro kietos medžiagos, vadinamos uolienomis, kurios yra gamtiniai mineralų agregatai. Daugumą žemės uolienų dengia dirvožemis ir augalija, bet kai kur jos iškilusios kalnų, ugnikalnių pavidalu. Uolienos pagal kilmę skirstomos į (James, 2004).:

Žemę gaubia dujinė sfera – atmosfera, kurią laiko žemės traukos (gravitacinė) jėga. Ji skirtoma į: troposferą, stratosferą, magnetosferą. Troposfera, apima tris ketvirtadalius visos atmosferos. Jos storis svyruoja nuo 17 km. ties pusiauju iki 7 km prie Žemės polių. Ozono sluoksnis, apsaugantis žemę nuo ultravioletinių spindulių, yra stratosferoje, 15–35 km aukštyje. Atmosfera pasiekia 100 km aukštį, tačiau magnetosfera gali siekti ir kelių šimtų km aukštį.

Litosfera, arba „kietoji, akmeninė“ sfera, apima žemės plutą ir viršutinę mantijos dalį iki astenosferos (apie 70 km vandenynuose ir 250 km žemynuose .

Pluta yra viršutinėje žemės sferoje (litosferoje) , kurios storis svyruoja nuo kelių iki 80 km. Yra du skirtingi plutos tipai – vandenynų (okeaninė) ir žemynų (kontinentinė). Vandenynų plutos storis yra vidutiniškai 3-10 km. Vietomis ties vulkaninėmis vandenynų salomis ji pastorėja iki keliolikos kilometrų. Vandenynų pluta yra sudaryta iš trijų sluoksnių. Viršutinis sluoksnis – tai plonas dugno nuosėdų klodas. Jis sustorėja tik tam tikrose vietose – vandenyno įdubose, ypač subdukcijos loviuose. Antrąjį sluoksnį sudaro daugiausia bazaltų ir doleritų (2,8–3,0 g / cm3), išsiliejęs po vandeniu, vandenyno vidurio gūbriuose (riftuose) ar virš karštųjų kraštų. Trečiajame sluoksnyje vyrauja bazinės ir ultrabazinės sudėties uolienos daug tankesnė – 4,07–4,68 g / cm3 ir įsiskverbusios po plonu bazalto sluoksniu (Motuza, 2006).

  • Microsoft Word 140 KB
  • 2021 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1781 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vytas
  • Žemė ir jos vidiniai sluoksniai
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Žemė ir jos vidiniai sluoksniai. (2021 m. Kovo 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/zeme-ir-jos-vidiniai-sluoksniai.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 20 d. 00:31
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo