Žemė referatas


Referatas zeme. Fizikos referatas apie zeme. Musu planeta zeme referatas. Zeme planeta referatai. Referatas apie zeme. Apie zeme referatas. Fizikos referatas zeme. Astronomijoje zeme zymima. Kaip zimima planeta zeme?.

Kiek žemei metų? Atradimų istorija. Žemės sandara. Geografinės ypatybės. “binarinė sistema”. Žemė kaip magnetas. Literatūra. Žemė – trečia pagal nuotolį nuo saulės planeta. Ji, kartu su merkurijumi, venera, marsu, priskiriama prie vidinių planetų. Vidinėmis vadinamos todėl, nes jos yra tarp saulės ir asteroidų žiedo. Planetos, esančios už šio asteroidų žiedo, vadinamos išorinėmis. Astronomijoje žemė žymima.

Merkurijumi, venera, marsu, priskiriama prie vidinių planetų. Astronomijoje žemė žymima f arba Å ženklais. Aplink saulę skrieja beveik apskrita orbita, 29,8 km/s vidutiniu greičiu; žemės siderinis periodas (žvaigždiniai metai) yra 365,26 dienos.

Tarp vidinių planetų žemė yra didžiausia ir masyviausia. Pagal masę (59. 1023kg) ji yra pirma tarp savo grupės (vidinių) ir penkta tarp visų planetų. Savo forma primena kamuolį: žemės pusiaujinis skersmuo – 12756,28 km, o ašigalinis – 12713,51 km.

Mūsų planeta nuo artimiausios žvaigždės – saulės – yra nutolusi vidutiniškai 149,6 mln. Km. Šis atstumas vadinamas astronominiu vienetu. Arčiausiai saulės (permokslininkų teigimu, žemė susidarė prieš 4,5 mlrd. Metų, dėl gravitacinės kondensacijos, iš dulkių ir dujų, kurios planetų formavimosi pradžioje buvo išsisklaidžiusios erdvėje aplink saulę. Žemės geologinė istorija atkuriama, tiriant žemės plutožemės rutuliškumo idėją iškėlė senovės graikai (pitagoras, vi a. Pr. M. E. ; aristotelis, iv a. Pr. M. E. ); žemės rutulio apytikslius matmenis apie 240 pr. M. E. Nustatė eratostenas. Skriejimo aplink saulę idėją iii a. Pr. M. E. Iškėlė aristarchas samietis. Įsigalėjus pasaulio geocentrinei sistemai, iki xvi amžiaus žemė laikyta centriniu visatos kūnu. Kad žemė yra tik planeta, skriejžemė susideda iš koncentrinių apvalkalų, dar vadinamų geosferomis: išorinio dujų apvalkalo – atmosferos, vandens apvalkalo – hidrosferos ir trijų vidinių sluoksnių: žemės plutos, mantijos ir branduolio. Iš kitų planetų žemė išsiskiria būtent tuo, kad turi pirmąsias dvi geosferas – atmosferą ir hidrosferą.

Atmosfera ryškios viršutinės ribos neturi: dujų pėdsakų aptinkama didesniame nei 1000 km aukštyje. Joje daugiausia azoto (78,1%) ir deguonies (20,9%), taip pat anglies dioksido, vandens garų, argono bei kitų dujų dalelių. Ši geosfera dar skirstoma į kelis sluoksnius: troposferą, stratosferą, jonosferą ir egzosferą. Troposfera – tankiausias atmosferos sluoksnis, kuris sudaro 4/5 visos atmosferos masės ir tęsiasi nuo žemės paviršiaus iki 12 – 18 km aukščio. Čia vyksta dauguma meteorologinių reiškinių. Virš troposferos (iki 50 – 55 km aukščio) tęsiasi stratosfera. Maždaug 20 –25 km aukštyje kaupiasi didžiausia ozono koncentracija ( sluoksnis ), kuri saugo žemę nuo ultravioletinių saulės spindulių. Aukščiau, iki 500 km, tęsiasi jonosfera. Jonosferoje susidaro pašvaistės, žybsi į atmosferą įlėkę meteorai. Per ją yra perduodamos ilgesnės nei 15 m radijo bangos. Virš jos yra egzosfera.

  • Microsoft Word 88 KB
  • 2012 m.
  • 4 puslapiai (975 žodžiai)
  • Žemė referatas
    10 - 1 balsai (-ų)
Žemė referatas. (2011 m. Rugsėjo 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/zeme-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 02:21
×