Žemės Elipsoidas


G17 1 studentas. Dėstytoja lina kuklienė. Žemės forma. Sukimosi elipsoido paviršiaus atvaizdavimo plokštumoje principai.


Žemė yra besisukantis apie ašį deformuojamas kūnas. Žemės apibendrintą formą lemia Žemės masių mechaninės savybės, pagal visuotinės traukos dėsnį veikianti gravitacijos jėga ir išcentrinė jėga, kuri atsiranda dėl Žemės masių sukimosi apie ašį. Gravitacinės jėgos vektoriaus kryptis nukreipta į Žemės masės centrą, išcentrinė jėga – statmena Žemės sukimosi ašiai ir jėgos vektoriaus kryptis nukreipta į išorę. Gravitacinės ir išcentrinės jėgų vektorių suma sudaro sunkio jėgos vektorių. Žemės masių tankis pasiskirstęs nevienodai, todėl sunkio jėgos vektoriaus kryptys ir reikšmės turi tam tikras nuokrypas nuo normalinės sunkio jėgos vektorių.

Kadangi Žemės masė sudaryta iš plastinės besideformuojančios medžiagos, dėl Žemės sukimosi sukeltų išcentrinių jėgų apibendrinta Žemės forma yra artima suspaustam ties poliais rutuliui.

Žemė turi sudėtingą geoido formą. Kartografijoje matematiniu žemės rutulio paviršiumi laikomas sferoido paviršius. Jis gaunamas sukant elipsę apie mažąją ašį. Sferoidą galime pavaizduoti rutuliu, truputi suplota ašigaliais. Didžioji sferoido pusašė guli ant ekvatoriaus, o mažoji eina per ašigalius.

Pavadinimas kilęs iš fakto, jog dviašį elipsoidą galima gauti sukant Oxz plokštumos elipsę arba apie Oz ašį.

Sukimosi elipsoidas gaunamas sukant elipsę apie apie mažąją ašį. Mažosios ašies galai, šalia kurių Žemės elipsoidas, vadinamas ašigaliais.

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (880 žodžiai)
  • Kolegija
  • Monika
  • Žemės Elipsoidas
    10 - 10 balsai (-ų)
Žemės Elipsoidas. (2016 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/zemes-elipsoidas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 06:09
×