Žemės gelmių ištekliai


Įvadas. Pagrindinės savokos ir gamtinių išteklių klasifikacija. Pasaulio žemės galmių ištekliai. Iškastinis kuras. Akmens anglis. Rudoji anglis. Nafta. Gamtinės dujos. Durpės. Uranas. Geležies rūda. Taurieji metalai. Deimantų gavyba. Lietuvos žemės gelmių ištekliai. Požeminis vanduo. Naudingosios iškasenos. Lietuvos geoterminės sąlygos. Skalūnų dujos Lietuvoje. Išvados. Literatūra.

Deginant skalūnų dujas elektros gamybos procese į aplinką išskiriama žymiai mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų lyginant su akmens anglies naudojimu. Apie 41% pasaulio elektros energijos pagaminama deginant akmens anglį.

Žemės gelmių ištekliai turi ypatingą svarbą viso pasaulio ekonomikai. Nors jų gavyba gali pažeisti ekologinę pusiausvyrą, sudarkyti kraštovaizdį ar užteršti aplinką, jie ir toliau plačiai išgaunami viso pasaulio regionuose. Tačiau daugelis tokių naudingųjų iškasenų kaip akmens anglis, nafta, gamtinės dujos yra neatsinaujinantys ir laikui bėgant sparčiai senka. Todėl pradėta imtis griežtų prevencijos priemonių, norint užtikrinti darnų neatsinaujinančių išteklių naudojimą, ieškoti alternatyvių išteklių. Vis plačiau imta naudoti atsinaujinančios energijos išteklius tokius kaip vėjas, saulė, vanduo, biokuras ir mažinti naudingujų iškasenų gavybą. Tačiau neatsinaujinančių žemės galmių išteklių naudojimas sumažėjo neženkliai.

Lietuva negali ypatingai pasigirti žemės gelmių turtais, tačiau yra tokie ištekliai kaip molis, smėlis, klintys, dolomitai, durpės taip pat vanduo, kuris yra didžiausias valstybės žemės galmių turtas, kuo negali pasigirti daugelis ES valstybių. Lietuvoje yra daug ir kitų išteklių, kurie dar neeksploatuojami arba nepakankamai ištirti. Pakankamai ištirti ir galėtų būti naudojami beveik 600 naudingųjų iškasenų telkinių, tarp kurių 10 – naftos. Prognozuojami Lietuvos naftos ištekliai – 64 mln. tonų naftos sausumoje ir 23 mln. tonų naftos Baltijos jūroje. Naudojami tik smulkūs telkiniai, dėl to ir naftos gavybos mastai Lietuvoje tesiekia 0,3–0,5 mln. tonų per metus.

  • Aplinka Referatas
  • Microsoft Word 1221 KB
  • 2014 m.
  • 23 puslapiai (4234 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laurynas
  • Žemės gelmių ištekliai
    10 - 3 balsai (-ų)
Žemės gelmių ištekliai. (2014 m. Vasario 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/zemes-gelmiu-istekliai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 21:52
×