Žemės gyventojų apsirūpinimas geriamuoju vandeniu


Geriamasis vanduo. Fasuotas geriamasis vanduo. Kiek ir kokio gėlo vandens turime lietuvos žemės gelmėse? Geriamojo vandens gavyba. Požeminis vanduo. Vandens trūkumas. Išvados. Geriamasis vanduo – tai bet koks gamtinis ar paruoštas vanduo, skirtas gerti, virti, ruošti valgiui ar naudoti kitoms namų ūkio reikmėms, neatsižvelgiant į tai, ar jis tiekiamas iš vandentiekio skirstomojo tinklo, talpyklų, buteliais ar kitaip sufasuotas; taip pat vanduo, naudojamas maisto įmonėse. Geriamasis vanduo yra saugus, kai atitinka saugiam produktui keliamus reikalavimus, patvirtinančius, kad jo vartojimas nekelia jokios rizikos žmonių sveikatai ir gyvybei arba kelia ne didesnę riziką negu ta, kuri teisės aktuose nustatyta kaip leidžiama ir apie kurią vartotojams pranešama teisės aktų nustatyta tvarka, ir kai yra užtikrinta teisės aktų nustatyta gaunamo, ruošiamo ir tiekiamo vartotojams geriamojo vandens apsauga nuo taršos bei programinė priežiūra. Kaip žinia, vanduo žmogui yra gyvybiškai svarbus. Sunku rasti gyvenimo ar veiklos sritį, kur nereikėtų vandens. Taip jau susiklostė, kad lietuvoje visas ūkio ir buities reikalams naudojamas gėlas vanduo išgaunamas iš požemio. Suprantama, kad gavyba būtų valdoma ir kontroliuojama, apie požeminį vandenį reikia turėti ir įvairiapusių bei sisteminių žinių.

Geriamasis vanduo – tai bet koks gamtinis ar paruoštas vanduo, skirtas gerti, virti, ruošti valgiui ar naudoti kitoms namų   ūkio reikmėms, neatsižvelgiant į tai, ar jis tiekiamas iš vandentiekio skirstomojo tinklo, talpyklų, buteliais ar kitaip sufasuotas; taip pat vanduo, naudojamas maisto įmonėse. Geriamasis vanduo yra saugus, kai atitinka saugiam produktui keliamus reikalavimus,  patvirtinančius, kad jo vartojimas nekelia  jokios rizikos žmonių sveikatai ir gyvybei arba kelia ne didesnę  riziką negu ta,  kuri teisės aktuose nustatyta kaip leidžiama ir apie kurią vartotojams pranešama teisės aktų nustatyta tvarka, ir kai yra užtikrinta  teisės aktų nustatyta  gaunamo, ruošiamo ir tiekiamo vartotojams geriamojo vandens apsauga nuo tai geriamojo vandens reikalavimus ·        jūsų namuose esantis geriamasis vanduo neatitinka saugos reikalavimų, pvz. , užterštas nitratais, per didelis fluoridų kiekis, mikrobiniai rodikliai neatitinka nustatytų re·        vykstate į tokią vietą, kur nežinote geriamojo vandens kokybės, pvz. , sodybą, kurioje yra tik šulinys ar negilus gręžtinis šulinys.

Pravartu žinoti, kad fasuotas geriamasis vanduo dažniausiai yra papildomai paruoštas viešai tiekiamas geriamasis vanduo. Jis gali būti minkštintas, valytas fizikiniais ar cheminiais būdais, paruoštas dezinfekcinkaip žinia, vanduo žmogui yra gyvybiškai svarbus. Ypač svarbu žinoti, kur ir kiek yra gero vandens, kaip giliai jis slūgso ir kokios jo gavybos galimybės. Lietuvoje susiklostė praktika, kad tokių žinių gavimui ir vandens tiekimo plėtros planavimui sudaromos ilgalaikės tikslinės programos. Tokios programos buvo sudarytos dvi – 1960–1980 ir 1980–2000 metams. Šių programų dėka šiandien žinome, kad Lietuva potencialiai turi, tiksliau galėtų iš požemio išgauti apie 3,6 mln. M3 gėlo geriamojo vandens per parą arba maždaug po m3 kiekvienam mūsų. Didesnė dalis šių prognozinių išteklių (2,2 mln. M3 per parą) yra pagrįsti specialiais skaičiavimais, Įvertinti kaip eksploataciniai a ir b kategorijos ištekliai. Kad būtų lengviau suprasti, kas tie prognoziniai ar ištirtieji eksploataciniai požeminio vandens ištekliai, patei Lietuvos respublikos gyventojams geriamas vanduo tiekiamas tik iš požeminių vandens šalKaunas, antras pagal dydį respublikos miestas, išsidėstęs didžiųjų šalies upių nemuno ir neries santakos rajone, o miesto gyventojai požeminiu geriamuoju vandeniu aprūpinami iš eigulių, kleboniškio, vičiūnų ir petrašiūnų vandenviečių.

  • Geografija Referatas
  • Microsoft Word 625 KB
  • 2011 m.
  • 11 puslapių (1575 žodžiai)
  • Žemės gyventojų apsirūpinimas geriamuoju vandeniu
    9 - 3 balsai (-ų)
Žemės gyventojų apsirūpinimas geriamuoju vandeniu. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/zemes-gyventoju-apsirupinimas-geriamuoju-vandeniu.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 10:37
×