Žemės reljefas ir litosferos plokštės


Mazos litosferos plokstes. Kas yra vandenynine pluta. Litosferos ploksciu pavyzdzius. Kas isjudina litosferos plokstes. Virsutinis litosferos sluoksnis. Eorazijos plokšte apima. Konstruktyvieji. Žemynines ir vandenynines litosferu skirtumai.

Litosferos plokštes. Konvekciniai srautai. Žemės pluta. Intruzinės uolienos. Efuzinės uolienos. Absoliučiuoju aukščiu. Santykiniu aukščiu. Vidiniai procesai. Denudacinio reljefo. Akumuliacinį reljefą. Vėjų , jūros , tekančiųjų ir ožeminių vandenų bei ledo. Kylančio tipo. Grimzdančio tipo. Tektoniniais judesiais. Dislokacijas – raukšlėjimosi ir trūkio. Žemės drebėjimai. Seisminėmis juostomis. Plyšiniai , skydiškieji , kūgiškieji , kupoliškieji ir mišrieji. Fiziniu dūlėjimu. Upių slėniai. Erozijos baze. Kabantieji slėniai. Kalnų rajonais. Žemakalnius , vidutinius kalnus ir aukštikalnes. Tektoninius , erozinius ir vulkaninius. Šelfas , žemyno šlaitas ir papėdė. Abisalinė zona. Abisalinės lygumos. Povandeniniai loviai.

Viršutinė kietoji Žemės sfera, apimanti Žemės plutą ir be ryškios ribos pereinanti į žemiau slūgstančią astenosferą, vadinama litosfera. Apatinę litosferos dalį sudaro išsilydžiusi, išsikristalizavusi, vandens netekusi magma. Viršutinę dalį (Žemės plutą) sudaro įvairios kilmės uolienos. Atsižvelgiant į Žemės plutos tipą, skiriama žemyninė ir vandenyninė litosfera. Žemyninę sudaro senesnės ir lengvesnės uolienos. Vandenyninė susideda iš jaunesnių ir tankesnių uolienų. Gilūs tektoniniai lūžiai skaido litosferą į įvairaus dydžio litosferos plokštes. Didžiosios plokštės apima ir žemyninės, ir vandenyninės litosferos plotus. Pagal plokščių tektonikos teoriją Žemės litosfera nėra monolitinė. Šiuo metu ji susideda iš 8 didelių ir daugelio mažų plokščių. Plokštės lėtai juda astenosferos paviršiumi, judėjimą sukelia Žemės gelmių ir jos paviršiaus temperatūrų skirtumai. Įkaitusi medžiaga plečiasi, jos tankis mažėja, todėl ji pradeda kilti aukštyn, o į jos vietą leidžiasi atvėsusi ir sunkesnė iš paviršiaus. Tai vyksta nuolat, todėl Žemės gelmėse susidaro konvekciniai srautai. Jie kelia, lydo ir skaido litosferą, riftuose ji ima sklisti į šalis ir tempti su savimi plokštes. Judančių litosferos plokščių sandūrose formuojasi konstruktyviejji, destruktyvieji ir konservatyvieji pakraščiai. Konstruktyvieji plokščių pakraščiai skiria vieną nuo kitos tolstančias plokštes. Destruktyvieji plokščių pakraščiai susidaro plokščių susidūrimo vietose ir gali būti 3 tipų. 1 – vandenyninė susiduria su žemynine (formuoja ugnikalnius). 2 – dvi vandenyninės (form. Ugnikanių grandinės) 3 – dvi žemyninės (form. Kalnų gradinės).

Viršutinė litosferos dalis arčiau Moho paviršiaus yra Žemės pluta. Vandenyninė pluta gana vienoda, ją sudaro bazinės uolienos. Jas iš viršaus dengia nuosėdinių uolienų sluoksnis. Žemyninės plutos apatinėje dalyje yra bazaltas, tik jo sluoksnis storesnis. Jį dengia granitinis sluoksnis.

  • Microsoft Word 21 KB
  • 2015 m.
  • 3 puslapiai (1647 žodžiai)
  • Roberta
  • Žemės reljefas ir litosferos plokštės
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Žemės reljefas ir litosferos plokštės. (2015 m. Kovo 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/zemes-reljefas-ir-litosferos-plokstes.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 11:23
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo