Žemės ūkio raida Lietuvoje


Įvadas. Žemės ūkis Lietuvoje. Žemės ūkio ir kaimo plėtros politika. Žemės ūkio ir maisto produktų prekyba. Pagrindinės žemės ūkio šakos. Netradicinio žemės ūkio apžvalga. Ekologinio žemės ūkio privalumai. Inovacijos žemės ūkyje. Išvados. Literatūra.


Žemės ūkio ir maisto produktų reguliavimas yra vienas iš svarbiausių valstybės ekonominės žemės ūkio politikos tikslų. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą ir tapus Pasaulinės prekybos organizacijos nare, iškilo naujų uždavinių- skatinti Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų integraciją į pasulinę rinką- reguliuoti žemės ūkio ir maisto produktų eksportą, ieškoti naujų realizacijos rinkų, kurti lietuviškų žemės ūkio ir maisto produktų geros kokybės įvaizdį ir taip gerinti Lietuvos žemės ūkio prekybos balansą. (Šlajus R. 2007, p. 78).

Augalininkystė (žemdirbystė)-kultūrinių augalų auginimas ir natūraliosios augalijos naudojimas žmonėms aprūpinti maisto produktais, pramonę žaliavomis, o gyvulininkystę-pašarais. Žemdirbystė daugiausia plėtojama lygesnėse vietose, kur derlingesni dirvožemiai. Dabartiniai kultūriniai augalai pradėti auginti prieš tūkstančius metų iš įvairiose Žemės vietose kilusių laukinių augalų.

Javų auginimas yra pagrindinė gyvulininkystės šaka, teikianti žmonijai grūdus. Jie sudaro net pusę pasaulyje parduodamų maisto produktų ir yra antroji prekė po naftos, transportuojama dideliais laivais.

Kviečiai, ryžiai ir kukurūzai yra svarbiausias daugelio tautų maistas. Šioms žemės ūkio kultūroms tenka per 80% pasaulyje išauginamų grūdų. Kitos keturios javų rūšys (miežiai, soros, avižos ir rugiai) ne taip plačiai paplitusios pasaulyje. Jos auginamos tik tam tikruose regionuose, o kai kurios šalys šios grūdus skiria tik pašarams.

J.Būdžiuvienė (2006) teigia, kad netradicinių žemės ūkio augalų ir gyvūnų auginimas-alternatyva smulkiems, nekonkurencingą tradicinį žemės ūkio produktą gaminantiems Lietuvos ūkiams ir nors dauguma kaimo gyventojų bijo eksperimentuoti naujais verslais, Lietuva laikosi politikos, jog būtina per netradicinių žemės ūkio verslų plėtrą padidinti kaimo žmonių užimtumą ir pajamas, išplėtoti infrastruktūras ir taip sukurti konkurencingą žemės ūkį kitų šalių atžvilgiu.

Netradicinų žemės ūkio verslų plėtra yra remiama. Ūkininkai ir kiti kaimo gyventojai, norintys užsiimti netradiciniu žemės ūkiu, gali pasinaudoti ES struktūriniais fondais. Taigi yra palankios galimybės nutraukti ne itin pelningos tradicinės žemės ūkio produkcijos gamybą ir pasinaudoti ES teikiama finansine parama, kad rasti patrauklų ir pelningą verslą, o taip pat pateikti rinkai naują žemės ūkio produktą.

Inovacijos reiškia pokyčius. Inovacijos neatsiejamos nuo kūrybiškumo, kuris pasireiškia ne tik vietovėse, bet ir jų įgyvendinimo būduose ir metoduose. Vienas pagrindinių kaimo plėtros konkurencingumo didinimo veiksnių yra inovacija. Pokyčių diegimo stoka gali lemti ilgalaikį žemės ūkio ir kaimo plėtros atsilikimą. Netradicinio kaimo vietovių kontekstui būdingas lėtumas ir nepaslankumas, abu šie dalykai neskatina inovacijų. Netikėtai atsiranda kokia nors idėja ir per ilgesnį ar trumpesnį laiką virsta projektu. Naujovės kaimo plėtros planavime parodo, tai kad žmonės keičiasi ir labai noriai priima naujoves, kurios šiai dienai yra tiesiog privalomos. Nauji verslai padeda kaimui atsigauti ir įgyti naujas spalvas, kaimas vis labiau vilioja vasaras praleisti ne kurortuose, bet ramiai pailsėti nuošaliai nuo miesto šurmulio. Žmonės kaime dirba tam, kad sukurtų kažką naujo ir vertą dėmesio. Inovacijos skatina kolektyvinio mokymosi procesą įvairiose srityse, kaip naujų technologijų, valdymo, rinkodaros, derybos technikos ir t.t. Šis mokymosi procesas, nuolat stiprinantis ir sisteminantis naujas žinias, yra reikalingas visų inovacijų proceso etapų metu - nuo konteksto ir naujų plėtros galimybių analizės iki projekto tęstinumo užtikrinimo. Mokytis taip pat reiškia gebėjimą prisiimti tam tikrą riziką: kadangi veiklos rezultatą iš anksto negalima pilnai įvertinti, mokymosi procese vadovaujamasi hipotetiniais sprendimais ir veikėjų nuomone, kad šiuos sprendimus reikia įgyvendinti.

  • Microsoft Word 68 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3744 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lijana
  • Žemės ūkio raida Lietuvoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Žemės ūkio raida Lietuvoje. (2017 m. Vasario 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/zemes-ukio-raida-lietuvoje.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 28 d. 13:50
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo