Žemės vidaus ir plutos sandara


Įvadas. Žemės vidinė sudėtis. Žemės paviršiaus formavimasis. Žemės susidarymas. Žemės pluta. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.

Žemę sudaro įvairaus storio apvalkalai.Pačiame centre yra branduolys, kurį daugiausia sudaro nikelis ir geležis.Temperatūra ten siekia ≈ + 7000 C tokiame karštyje uolienos turėtų išsilydyti, bet dėl didžiulio slėgio išlieka kietos.Branduolys prasideda 2900 km gylyje ir tęsiasi iki pat žemės vidurio – 3450 kilometrus. Branduolį gaubia mantija. Įkaitusios uolienos joje panašios į tirštą tešlą.Ji prasideda netoli paviršiaus ir tęsiasi iki 2900 km gylio.Giliau slūgsantys mantijos sluoksniai yra įkaitę ir plastiški (temperatūra gali siekti 5000 C, tokia temperatūra sukuria konvekcinius srautus), o viršutinį mantijos sluoksnį sudaro karštos, bet kietos uolienos. Viršutinis, iš kietų uolienų sudarytas, mūsų planetos apvalkalas, vadinamas Žemės pluta. Skiriama žemyninė ir vandenyninė žemės pluta. Ji nevienodo storio.Storiausia ji po žemynais – kalnuotose teritorijose ji yra apie 50-80 km, o lygumose – 30-40 km. Ploniausia po vandenynais- 4-8 km .Vandenyninė pluta jaunesnė, jai ne daugiau kaip 200 mln. metų, žemyninė daug senesnė – 3,7 mlrd. metų. Žemyninę plutą sudaro bazaltinis, granitinis ir nuosėdinis sluoksniai. Vandenyninę plutą sudaro bazaltinis ir nuosėdinis sluoksnis. Žemės pluta su pačiu viršutiniu mantijos sluoksniu tokios panašios, jog susilieja ir vadinama litosfera- kietoji žemės rutulio sfera.

Vos susidariusi Žemė patyrė katastrofą. Ją užkliudė pro šalį lėkusi kita kiek mažesnė planeta. Nuo stipraus smūgio atskilo Žemės gabalas, iš kurio susidarė Mėnulis, tapęs jos palydovu. Manoma, kad Mėnulis atitrūko nuo tos vietos dabar yra Ramusis vandenynas, užimantis beveik ištisą pusrutulį.

  • Geodezija Referatas
  • Microsoft Word 254 KB
  • 2013 m.
  • 10 puslapių (1362 žodžiai)
  • Kolegija
  • Algirdas
  • Žemės vidaus ir plutos sandara
    10 - 4 balsai (-ų)
Žemės vidaus ir plutos sandara. (2013 m. Gruodžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/zemes-vidaus-ir-plutos-sandara.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 19:14
×