Žiedinės ekonomikos modelio analizė


Įvadas. Žiedinės ekonomikos modelio teoriniai aspektai. Žiedinės ekonomikos samprata. Keturi pagrindiniai žiedinės ekonomikos elementai. Galimybės ir palankios sąlygų priemonės. Žiedinės ekonomikos modelio panaudojimas Europos Sąjungoje. Europos Sąjungos žiedinės ekonomikos modelio prioritetai. Žiedinės ekonomikos modelio panaudojimas Lietuvoje. Žiedinės ekonomikos modelio metodologiniai aspektai. Metodo pasirinkimo pagrindimas. Kiekybinis metodas. Kokybinis metodas. Tyrimo metodika. Žiedinės ekonomikos rezultatų analizė. Išvados. Literatūra. Priedas.


Temos aktualumas — produktų ir medžiagų vertės išlaikymas, tinkamas ir mažesnis išteklių panaudojimas bei atliekų išmetimo mažinamas kiekis išlieka itin svarbus rodiklis ekonomikoje. Žiedinės ekonomikos modelio naudojimas Europos Sąjungoje padėtų pasiekti mažesnes išteklių sąnaudas ir išlaikyti juos vyraujančiame ekonomikos cikle, kad turimi ištekliai būtų eksploatuoti naujai vertei sukurti. Taip pat, labai svarbu žinoti žiedinės ekonomikos modelio etapus, jog tinkamai panaudoti turimas žinias ir gerinti aplinkosauga bei ekonomika šalyje.

Hipotezė — žiedinės ekonomikos modelis padės ištaisyti linijines ekonomikos žalą.

Šiam projektui buvo naudojama literatūra, internetiniai šaltiniai ir parengta apklausa.

Žiedinė ekonomika tai koncentravimasis į mažesnius išmetamų šiukšlių kiekius, siekiant produkciją panaudoti daugiau nei vieną kartą. Norint pasiekti ekonomiškus ir aplinką tausojančius modelius, žiedinė ekonomika orientuota į tokias sritis kaip: aplinkosaugos dizainas, nauji verslo modeliai, produkto pratęsimas, perdirbimas ir naujų galimybių bei palankios sistemos sąlygų įtvirtinimas. Žiedinė ekonomika yra priešingybė šiuo metu paplitusiai linijinei ekonomikai, kurios veikimo principas yra toks: ištekliai išgaunami, panaudojami produkcijai gaminti, parduodami ir panaudojus produkcija tam tikrą laiko tarpą išmetami, tad norint pakeisti visuomenės požiūri ir turėti kur kas pažangesnę ir švaresnę planetą Europos Sąjungos šalys orientuojasi į žiedinės ekonomikos modelį.

Perėjimas į žiedinę ekonomiką reiškia ne tik koregavimus, kuriais siekiama sumažinti neigiamą tiesinės ekonomikos poveikį. Priešingai, tai yra sistemingas poslinkis, kuris sukuria ilgalaikį atsparumą, verslo ir ekonomines galimybes bei teikia naudą aplinkai ir visuomenei. Modelis išskiria techninius ir biologinius ciklus. Vartojimas vyksta tik biologiniais ciklais, kur maistas ir biologiškai pagamintos medžiagos yra suprojektuoti grįžti į sistemą procesais, tokiais kaip kompostavimas ir aerobinis pūdymas. Kompostavimas — tai biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo būdas, kuris skatina teisingai panaudoti žaliąsias atliekas ir išvengti jų kaupimo sąvartynuose. Subrendęs kompostas vertinga trąša, kuri gerina dirvožemio struktūra bei palieka švaresnę ir sveikesnę aplinka, mažinant tiek mūsų išlaidas, tiek neigiamą poveikį sveikatai. Tuo tarpu aerobinis pūdymas — kompleksinis biologinis procesas, kurį atlieka anaerobiniai mikrobai, aplinkoje kurioje nėra deguonies. Šie ciklai atgaivina gyvenimo sistemas, tokias kaip dirvožemis, kurios suteikia atsinaujinančius energijos šaltinius ekonomikai. Techniniai ciklai susigrąžina ir atkuria gaminius, komponentus ir medžiagas taikant tokias strategijas kaip pakartotinis naudojimas, remontas, perdirbimas.

Tvarus žiedinės ekonomikos augimas, patenkintų šiuolaikinio globalizuoto pasaulio poreikius, nes dauguma gamtos išteklių yra baigtiniai, todėl ekonomikos kryptis, kuri leistų ilgesnį laiką išlaikyti produktų ir medžiagų vertę bei panaudoti juos ne vieną kartą, leistų sumažinti netik taršos poveikį, bet ir sukurtų daugiau stabilių darbo vietų, užtikrintų aukštesnį sveikatos ir apsaugos lygi, paskatintų konkurencinį pranašumą teikiančias inovacijas bei leistų optimaliai išnaudoti jau turimus išteklius, kurie atitiktų ir verslo ekonominį interesą. Taikant žiedinės ekonomikos modelį, vartotojams gali būti suteikiama patvaresnių ir naujoviškesnių produktų, o šaliai sumažinama priklausomybė nuo importuojamų išteklių.

  • Microsoft Word 200 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (5592 žodžiai)
  • Kolegija
  • Audronė
  • Žiedinės ekonomikos modelio analizė
    10 - 1 balsai (-ų)
Žiedinės ekonomikos modelio analizė . (2019 m. Spalio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/ziedines-ekonomikos-modelio-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 06 d. 23:37
×
117 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo