Žieminių kviečių auginimo technologija kursinis darbas


Įvadas. Augalo biologinės savybės ir morfologiniai ypatumai. Veislių pasirinkimas ir jų aptarimas. Derliaus dydžio ir jo kokybės parametrų prognozavimas. Tręšimo ypatumai. Vieta sėjomainoje ir priešsėlių parinkimas. Dirvožemio paruošimas sėjai. Sėklos ir sėja. Augalų augimo, vystymosi bei derliaus formavimosi parametrai ir pagrindinių pasėlių priežiūros darbų parinkimas. Derliaus nuėmimo laikas, būdai ir galimi nuostoliai. Derliaus paruošimas laikymui ir laikymas. Tręšimo planas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Šiandien požiūris į kviečių auginimą keičiasi. Nors žieminiai kviečiai Lietuvoje yra patys derlingiausi javai, tačiau plėsti jų plotus taip pat rizikinga, nes kviečiai jautriai reaguoja į dirvų sukultūrinimą, priešsėlius, pašaknio ligas, piktžoles. Ten kur nėra jiems tinkamų augimo sąlygų, auginti kviečius neverta.

Pagal dirvožemių granuliometrinę sudėtį kviečiams geriausiai tinka lengvi ir vidutinio sunkumo priemoliai. Tačiau juos galima sėti ir į priesmėlius, ir į lengvus bei vidutinio sunkumo molius, jei jų sukultūrinimo lygis atitinka agrotechninius reikalavimus. Renkant žemes kviečiams būtina įvertinti ir jų fosforingumą bei kalingumą. Žieminiai kviečiai priklauso tai grupei javų, kurie yra jautriausi fosforo kiekiui ir vidutiniškai jautrūs kalio kiekiui dirvožemiuose.

1. Išsiaiškinti žieminių kviečių veisles, jų auginimo agrotechniką ir biologines savybes.

2. Atlikti ir pateikti skaičiavimus, pagal metodus kurie padeda gauti numatytą derlių.

Sėkla. Žieminių kviečių grūdas sudarytas iš lukšto, gemalo ir endospermo. Gemalas- tai naujo augalo pradas. Gemale yra pumpuras su lapų ir šaknų pradmenimis, likusią dalį užima endospermas. Praėję ramybės būklę ir normaliai subrendę, grūdai gerai sudygsta, normaliai vystosi ir auga.

Apsivaisinimo būdas. Žieminiai kviečiai yra savidulkiai augalai. Tai reiškai kad augalas apsidulkina tos pačios veislės augalo žiedadulkėmis. Nors kaip minėjau, kartais gali apsidulkinti ir kryžmiškai.

Žiemkentiškumas. Atsparumasžiemai ir šalčiui yra sudėtinga fiziologinė augalų savybė. Ši augalų savybė formuojasi tam tikrais augalų augimo periodais ir yra nepastovi. Nustatyta kad grūdinimasis vyksta dviem etapais. Pirmasis etapas vyksta intensyvaus apšvietimo ir žemesnės temperatūros sąlygomis 8- 10 C dienos metu ir apie 0 C nakties. Augaluose šiuo periodu, ypač krūmijimosi mazge, kaupiasi maisto medžiagos. Visgi antrasis grūdinimosi etapas yra svarbiausias. Jo metu iš ląstelių laipsniškai pasišalina vanduo.Jautresni žieminiai kviečiai, dideliems šalčiams, besniegėms žiemomoms.

Maistingumas. Kviečių grūdai yra didelės maistinės vertės. Apie 4500 kilokalorijų sudaro kilogramo grūdų energetinė vertė. Aukštą maistinę kviečių grūdų kokybę lemia jų sudėtis pagal atskirus junginius. Kviečiai turi krakmolo 60- 65 %, baltymų 11- 16 %, riebalų 2,0- 2,5 %, vitaminų B1, B2, E, PP ir A, fermentų: amilazės ir distazės- skaidyti angliavandeniams, proteazės- skaidyti baltymams, lipazės- skaidyti riebalams ir mineralinių elementų- kalcio, fosforo, kalio, mangano, sieros, magnio, cinko, geležies ir kt. Teoriškai žmogus gali maitintis vien tik duona, nes kviečių grūduose yra beveik visų žmogui reikalingų junginių.

Augalo reiklumas šilumai. Šilumai žieminiai kviečiai gana reiklūs. Žiemojimui jie pakankamai gerai pasiruošia, kai efektyvių temperatūrų suma būna 300- 350 C šilumos. Esant šiltam orui, žieminiai kviečiai greičiau išplaukėja ir peržydi bei greičiau subręsta. Lietingą ir šaltą vasarą grūduose susikaupia mažiau baltymų.

Augalo reiklumas šviesai. Žieminiams kviečiams šviesa reikalinga organinės medžiagos sintezei ir derliaus kaupimui. Tankiame pasėlyje, kai trūksta šviesos, stiebai išauga silpnesni ir gali išgulti. Dėl šviesos trūkumo sumažėja angliavandenių, kurie būtini ląstelės sienelei.

Augalo reiklumas drėgmei. Šie augalai mėgsta drėgną klimatą, bet blogiau pasiruošia žiemojimui, kai auga per drėgnoje dirvoje. Optimalus dirvos drėgnumas, augimo metu- 70 % lauko drėgmės imlumo. Transpiracijos koeficiantas- 450.

Augalo reiklumas dirvožemiui. Žieminiai kviečiai dirvožemiams reiklesni nei žieminiai rugiai, jie geriausiai auga velėninėse karbonatinėse ir velėninėse jaurinėse vidutinio sunkumo dirvose. Žieminiams kviečiams netinka nesukultūrintos ir lengvos smėlio bei priesmėlio dirvos, taip pat jie nemėgsta rūgščių dirvų.

  • Žemės ūkis Kursinis darbas
  • Microsoft Word 47 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (4101 žodžiai)
  • Kolegija
  • Sigute
  • Žieminių kviečių auginimo technologija kursinis darbas
    10 - 1 balsai (-ų)
Žieminių kviečių auginimo technologija kursinis darbas. (2016 m. Gruodžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/zieminiu-kvieciu-auginimo-technologija-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 22:40
×